Premature bebeklerde akut böbrek hasarının intraventriküler kanama gelişimindeki rolü
The role of acute kidney injury in the development of intraventricular hemorrhage in premature infants
- Tez No: 807845
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ FAHRİ OVALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tıp alanındaki gelişmelerle beraber çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin artan yaşam oranları prematüriteye bağlı gelişen komplikasyon oranlarını artırmaktadır. Prematürelerde en sık görülen nörolojik komplikasyonlardan olan germinal matriks kanaması- intraventriküler kanama (GMK-İVK) prematüre bebeklerin %40'ında görülmektedir. Mortaliteyi etkileyen bir diğer komplikasyon olan akut böbrek hasarı (ABH), nörolojik sistem dahil olmak üzere distal organ hasarına sebep olduğu bilinmektedir. Prematüre infantlarda akut böbrek hasarının GMK-İVK sıklığını artırdığı yönünde çeşitli çalışmalar vardır. Böbreklerin kan basıncı regülasyonunda önemli rol oynaması GMK-İVK patofizyolojisi açısından önemlidir çünkü germinal matriskteki vasküler yatağın kan akımındaki bozulma GMK- İVK'yı tetiklemektedir. Bu çalışmada prematürelerde ilk günlerinde sık görülen akut böbrek yetersizliğinin intraventriküler kanama gelişimi üzerindeki etkileri araştırılması hedeflenmiştir. Ocak 2020 – Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen gestasyon haftası 32 hafta altında ve/veya doğum ağrılığı 1500 gram altında olan 171 bebeğin dosyaları tarandı. Toplam 13 hasta çalışma kriterleri karşılamadıkları için çalışmadan çıkarıldı. Sonuçta toplam 158 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların demografik, klinik, görüntüleme ve laboratuar verileri kaydedildi. Tüm olgular kraniyal ultrasonografi ile taranarak Volpe sınıflamasına göre GMK-İVK varlığı açısından ve KDIGO evrelemesine göre akut böbrek hasarı açısından değerlendirildi. Çalışmaya 77 (%48,7) kız, 81 (%51,3) erkek toplam 158 prematüre yenidoğan bebek alındı. GMK-İVK, hastaların %18,4'ünde (29/158) tespit edildi. Bu hastaların da %48,3'ü (14/29) evre I, %6,9'u (2/29) evre II, %17,2'si (5/29) evre III ve %27,6'sı (8/29) PVHİ olarak değerlendirildi. İlk 7 günde ABH, hastaların %11,4'ünde (18/158) tespit edildi. Bu hastaların %44,4'ü (8/18) evre I, %38,9'u (7/18) evre II ve %16,7'si (3/18) evre III olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
As the developments in medicine occur, the increasing survival rates of very low birth weight babies increase the complication rates due to prematurity. Germinal matrix hemorrhage-intraventricular hemorrhage (GMH-IVH), which is one of the most common neurological complications in preterm infants, is seen in 40% of premature infants. Acute kidney injury (AKI), another complication affecting mortality, is known to cause distal organ damage, including the neurological system. There are various studies suggesting that acute kidney injury increases the frequency of GMH-IVH in premature infants. The fact that the kidneys play an important role in blood pressure regulation is important for the pathophysiology of GMH-IHK, because the deterioration in the blood flow of the vascular bed in the germinal matrix triggers GMH-IVH. In this study, we aimed to investigate the effects of acute renal failure, which is common in the first days of preterm infants, on the development of intraventricular hemorrhage. Between January 2020 – December 2022, files of 171 babies with a gestational age below 32 weeks and/or a birth weight of less than 1500 grams, followed in the neonatal intensive care unit were screened for inclusion in the study. A total of 13 patients were excluded from the study because they did not meet the study criteria. As a result, a total of 158 patients were included in the study. Demographic, clinical, imaging and laboratory data of the cases were recorded. All cases were scanned with cranial ultrasonography and evaluated for the presence of GMH-IVH according to Volpe classification and acute kidney injury according to KDIGO staging. A total of 158 premature newborns, 77 (48.7%) girls and 81 (51.3%) boys, were included in the study. GMH-IVH was detected in 18.4% (29/158) of the patients. Of these patients, 48.3% (14/29) stage I, 6.9% (2/29) stage II, 17.2% (5/29) stage III and 27.6% SI (8/29) was evaluated as PVHI. AKI was detected in 11.4% (18/158) of the patients in the first 7 days. Of these patients, 44.4% (8/18) were evaluated as stage I, 38.9% (7/18) as stage II and 16.7% (3/18) as stage III.