Kronik obstrüktif akciğer hastalarına bakım veren bireylerin bakım yükü ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between care burden and depression levels of i̇ndividuals caring for chronic obstructive pulmonary patients
  1. Tez No: 652135
  2. Yazar: MERVE ÖNCÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNTER DİLSİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalarına bakım veren bireylerin bakım yükü ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01 Aralık 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göğüs Hastalıkları Servisinde KOAH tanısı almış ve yatarak tedavi gören hastaların bakım verenleri olan 128 katılımcı ile yürütülmüştür. Kesitsel tanımlayıcı türde olan çalışmamızda bakım verenlerin sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacıyla kullanılan anket formu, bakım verenlerin bakım verirken yaşadıkları güçlükleri değerlendiren Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ) ve kişilerin depresyon şiddetini değerlendiren Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzde değerleri, Kolmogorov/Smirnov Testi, Mann Whitney U, Student T Testi, One way Anova Testi, Kruskal Wallis Testi ve kategorik veriler için Ki-kare analizi uygulanmıştır. Ölçümler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the relationship between care burden and depression levels of individuals who care for Chronic Obstructive Pulmonary Patients.Material and Method: The study was carried out with on 128 participants who were caring for inpatients diagnosed with COPD at the Bülent Ecevit University Health Practice and Research Center Chest Diseases Service between December 01, 2018 and March 31, 2019. In our cross-sectional study, the questionnaire form used to determine the socio-demographic characteristics of caregivers, the Care Burden Scale (CBI), which investigates the difficulties experienced by caregivers, and the Beck Depression Scale (BDI), which assesses the severity of depression of individuals, were used. In the evaluation of the data obtained, number and percentage values, Kolmogorov / Smirnov Test, Mann Whitney U, Student T Test, One way Anova Test, Kruskal Wallis Test and chi-square analysis were used for categorical data. The relationship between the measurements was analyzed by Spearman correlation analysis.