Sekreterlerde fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme çeşitliliğinin beden kitle indeksi ile karşılaştırılması; Turgut Özal Tıp Merkezi örneği
Comparison of physical activity level and nutrition diversity with body mass index in secretaries; example of Turgut Özal Medical center
- Tez No: 652134
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Fiziksel aktivite enerji harcamak amacıyla vücudun hareket etmesini anlatan uluslararası bir terimdir. Bireylerin büyüme ve gelişmesi sürecinde hem fiziksel hem ruhsal açıdan sağlıklı ve üretken olabilmesi için 70'e yakın besin ögesine gereksinimi vardır. Çalışmanın amacı sekreterlerin; fiziksel aktivite düzeyini belirlemek, bu kişilerin beslenme çeşitliliğini ve beslenme alışkanlıklarını saptayarak bu sonuçların beden kitle indeksi ile ilişkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Kesitsel tipte olan bu çalışmanın evrenini İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde çalışan sekreterler oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan anket; sekreterlerin sosyodemografik özellikleri, gün içerisinde tükettikleri tüm yiyecek ve içecekleri yazdıkları bir tablo, UFAA'nın kısa formu ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek için oluşturmuş sorulardan oluşmaktadır. Bulgular: Çalışma grubundaki sekreterlerin fiziksel aktivite düzeyi yeterli olanların oranı % 18.2, beden kitle indeksi fazla kilolu ve üzerinde olan kişilerin oranı % 44.5, diyet çeşitlilik skoruna göre on puan alan kişilerin oranı ise % 9.5'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Physical activity is an international term describing the movement of the body to spend energy. During the growth and development of individuals, they need nearly 70 nutrients to be healthy and productive both physically and mentally. The aim of the study is secretaries; To determine the level of physical activity, to determine the nutritional variety and nutritional habits of these people, and to evaluate the relationship between these results and body mass index. Material and Method: The universe of this cross-sectional study consists of the secretaries working at Inonu University Turgut Ozal Medical Center. The questionnaire used in the study; It consists of the sociodemographic characteristics of the secretaries, a table in which they write down all the food and drinks they consume during the day, the short form of UFAA and the questions created to determine their eating habits. Results: The rate of secretaries in the study group with sufficient physical activity level is 18.2%, the rate of people with overweight and above body mass index is 44.5%, and the rate of those who get ten points according to diet diversity score is 9.5%.