Serebral iskemi/reperfüzyon hasarı oluşturulan sıçanlarda otofaji üzerine melatoninin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of melatonin on autophagy in rats with cerebral ischemia/reperfusion injury
- Tez No: 652164
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SANDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Serebral iskemi (Sİ), beynin bir bölümünde kan akımının bir damarın oklüzyonu ile kesildiğinde oksijen ve glukoz yoksunluğu ile sonuçlanan metabolik stresin aşırı bir formu olarak tanımlanmaktadır. İskemik alanın çevresi penumbradaki hücrelerin iskemi/reperfüzyon hasarından iyileşme olasılığı bu alandaki otofajik hücreleri inme tedavisi için hedef haline getirmektedir. Otofaji, hasar görmüş proteinlerin/organellerin otofagozom içine alınması ve daha sonra otofagozomun lizozomla birleşip yıkılması sonucu oluşan esansiyel besinlerin hücreye geri kazandırılmasıdır. Sİ'de otofajinin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu henüz tam anlamıyla açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu tez çalışması ile Sİ/reperfüzyon modelinde melatonin uygulamasının otofajiyi uyarıcı mı yoksa baskılayıcı mı olduğu ve otofajinin de hücre ölümü veya hücre sağkalımından hangisini indüklediğinin açıklanması amaçlanmıştır. Aynı zamanda Sİ/reperfüzyon modelinde melatonin uygulamasının nörolojik defisit skoru, rotarod ve yapışkan çıkarma test süreleri üzerine olan etkisi de açıklanmaya çalışılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 105 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı ve sıçanlar Sham Sİ, Sİ3, Sİ3+EtOH, Sİ3+Mel, Sİ7, Sİ7+EtOH ve Sİ7+Mel olmak üzere 7 gruba ayrıldı (n=15). Sham Sİ grubundaki sıçanlarda Sİ oluşturulmadı. Sİ3, Sİ3+EtOH, Sİ3+Mel, Sİ7, Sİ7+EtOH ve Sİ7+Mel grubundaki sıçanlara intraluminal filaman tekniği kullanılarak 90 dk'lık Sİ oluşturuldu. Sİ3 grubundaki sıçanlara 3 gün reperfüzyon sağlandı ancak melatonin ve etanol (melatonin çözücüsü) uygulanmadı. Sİ3+Mel grubundaki sıçanlara 3 günlük reperfüzyon süresince intraperitoneal olarak melatonin (10 mg/kg/gün), Sİ3+EtOH grubundakilere ise aynı hacimde etanol uygulandı. Sİ7 grubundaki sıçanlara 7 gün reperfüzyon sağlandı ancak melatonin ve etanol uygulanmadı. Sİ7+Mel grubundaki sıçanlara 7 günlük reperfüzyon süresince intraperitoneal olarak melatonin (10 mg/kg/gün), Sİ7+EtOH grubundakilere ise aynı hacimde etanol uygulandı. Tüm gruplara reperfüzyon süresince nörolojik defisit skorlama, rotarod ve yapışkan çıkarma testi uygulandı. Sİ3, Sİ3+EtOH, Sİ3+Mel grupları reperfüzyonun 3. gününün sonunda ve Sham Sİ, Sİ7, Sİ7+EtOH ve Sİ7+Mel grupları da reperfüzyonun 7. gününün sonunda dekapite edilerek beyin dokuları alındı. Alınan beyin dokularının penumbra alanından otofajik proteinler olan Beclin-1, LC3, p62 ve apoptotik protein olan cleaved caspase-3 protein seviyeleri Western Blot ve immunofloresan yöntemi ile belirlendi. Ayrıca penumbra alanları transmisyon elektron mikrobu ile incelendi. Bulgular: Gruplar nörolojik defisit skorları bakımından karşılaştırıldığında gruplar arası anlamlı bir fark bulunmadı. Gruplar rotarod ve yapışkan çıkarma test süresi bakımından karşılaştırıldığında 3 gün reperfüzyon sağlanan gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sİ7+Mel grubunun reperfüzyonun 5.
Özet (Çeviri)
Aim: Cerebral ischemia (CI) is defined as an excessive form of metabolic stress in the brain caused by a sudden of blood flow due to a reduction of a vessel resulting with the deprivation of oxygen and glucose. The possibility of recovery from ischemia/reperfusion injury of the cells in the penumbra (adjacent tissue to the ischemic core) makes the autophagic cells a target for stroke treatment. Autophagy is the process of removal of damaged proteins/organelles into autophagosome and with the merge of autophagosomes with lysosomes, the recovery of the essential molecules to the cell. Whether autophagy is beneficial or harmful in cerebral ischemia has not yet been fully clarified. In this thesis, it is aimed to explain whether melatonin administration is a stimulant or suppressor of autophagy in the CI/reperfusion model and whether autophagy induces cell death or cell survival. At the same time, the effect of melatonin administration on the neurological deficit score, rotarod and adhesive removal test times in the CI/reperfusion model was also tried to be explained. Material and Method: In this study, 105 male Wistar Albino rats were used and the rats were divided into 7 groups as Sham CI, CI3, CI3+EtOH, CI3+Mel, CI7, CI7+EtOH and CI7+Mel (n=15). CI was not induced in the rats in the Sham CI group. A 90-min CI was induced by using the intraluminal filament technique in rats in the CI3, CI3+EtOH, CI3+Mel, CI7, CI7+EtOH and CI7+Mel groups. The rats in the CI3 group were reperfused for 3 days, but melatonin and ethanol (melatonin solvent) were not administered. The rats in the CI3+Mel group were intraperitoneally administered melatonin (10 mg/kg/day) during the 3-day reperfusion, while the same volume of ethanol was administered to the CI3+EtOH group. The rats in the CI7 group were reperfused for 7 days, but melatonin and ethanol were not administered. The rats in the CI7+Mel group were intraperitoneally administered melatonin (10 mg/kg/day) during the 7-day reperfusion, while the same volume of ethanol was administered to the CI7+EtOH group. Neurological deficit scoring, rotarod and adhesive removal test were performed to all groups during reperfusion. CI3, CI3+EtOH, CI3+Mel groups were decapitated at the end of the 3rd day of reperfusion, and Sham CI, CI7, CI7+EtOH, CI7+Mel groups were decapitated at the at the end of the 7th day of reperfusion and brain tissues were taken. Autophagic proteins Beclin-1, LC3, p62 and apoptotic protein cleaved caspase-3 protein levels were determined from the penumbra area of the brain tissues by Western Blot and immunofluorescence method. In addition, penumbra areas were examined by transmission electron microscope. Results: Groups were compared in terms of neurological deficit scores, no significant difference was found between the groups. Groups were compared in terms of rotarod and adhesive removal test time, there was no significant difference between the groups with 3 days of reperfusion.