KOAH hastalarında anksiyete ve depresyonun araştırılması
Investigation of anxiety and depression in copd patients
  1. Tez No: 652166
  2. Yazar: SERHAT ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ILGAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada KOAH hastalarındaki anksiyete ve depresyon prevalansını belirlemek, anksiyete ve depresyonun nefes darlığı ile hafif KOAH'tan çok ağır KOAH'a kadar ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma, Temmuz 2018-Temmuz 2019 tarihleri arasında KOÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve Göğüs Hastalıları servisinde yatan KOAH tanısı almış, toplam 61 hasta ile yürütüldü. Katılımcılar çalışma hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgilendirildi. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) verilerek değerlendirme yapıldı. Çalışmamızda kullandığımız BECK-A ölçeği ortalama puanı 6,13±6,60 ve BECK-D ölçeği ortalama puanı 7,95±6,97 olarak saptandı. HAD-A ölçeği ortalama puanı 2,89±3,89 ve HAD-D ölçeği ortalama puanı 3,74±3,86 olarak saptandı. Çalışmamızda hastaların nefes darlığı derecesinin, sigara içme yoğunluğunun ve sigara içme durumunun anksiyete ve depresyon üzerine olumsuz etkisi olduğu bulundu. Sigara maruziyetinin erkenden saptanıp, sigara maruziyetinin sonlandırılmasına yönelik yaklaşımların önemli olduğu görüldü. Dispne derecesi arttıkça yaşam kalitesinin gittikçe azaldığı ve hastalarda anksiyete ve depresyon görülmeye başladığı görüldü. Bu durumun erkenden fark edilip hastalara gerekli desteği sağlamanın önemli olduğu düşünüldü. Diğer taraftan anksiyete ve depresyon geliştiğinde, hastaların kötü olan sağlık koşullarının daha da kötüleşmesine sebep olabileceği düşünüldü. Sonuç olarak KOAH'lı hastaların fiziksel semptomlarına yönelik tedavilere ek olarak psikolojik destek programları da uygulanması gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the prevalence of anxiety and depression in COPD patients and to determine the relationship of anxiety and depression with shortness of breath from mild COPD to very severe COPD. The study was conducted with 61 patients who were admitted to the Chest Disease Outpatient Clinic of Kocaeli University Training and Research Hospital and hospitalized in the Chest Diseases Service from July 2018 to July 2019 and were diagnosed with COPD. All participants gave written informed consent. All participants were evaluated by giving Sociodemographic Information Form, the Beck Anxiety Inventory, the Beck Depression Inventory, Hospital Anxiety Depression Scale (HAD). In our study, the mean score of the BAI was 6.13±6.60 and the mean score of the BDI was 7.95±6.97. The mean score of the HAD-A scale was 2.89 ± 3.89 and the mean score of the HAD-D scale was 3.74 ± 3.86. In our study, it was found that the degree of dyspnea, smoking intensity and smoking status of the patients had a negative effect on anxiety and depression. Approaches for early detection of cigarette exposure and termination of cigarette exposure were found to be important. It was observed that as the degree of dyspnea increased, the quality of life gradually decreased and anxiety and depression started to appear in the patients. It was thought that it was important to recognize this situation early and provide the necessary support to patients. On the other hand, it was thought that when anxiety and depression developed, it could cause the patient's poor health conditions to worsen. As a result, it was thought that psychological support programs should be applied in addition to the treatments for the physical symptoms of patients with COPD.