Orta öğretim öğrencilerinin öznel iyi oluş düzeyleri ile spora katılım motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of the relationships between subjective well-being levels of secondary education students and motivations for participation in sports
- Tez No: 652170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, orta öğretim öğrencilerinin öznel iyi oluş düzeyleri ile spora katılım motivasyonlarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evreni Trabzon ili, örneklem grubu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı Trabzon da bulunan Anadolu Lisesi 286 (%55.5) ve Spor Lisesinde 229 (%44.5) öğrenim görmekte olan toplam 515 ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak alanında uzman görüşler alınarak hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Tuzgöl-Dost tarafından hazırlanan (2004) ve Öznel tarafından geliştirilen (2005) İyi Oluş Ölçeği ve Oyar, Aşçı, Çelebi ve Mülazımoğlu (2001) tarafından yapılan Spora Katılım Motivasyonu Envanteri" kullanılmıştır. Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Spora Katılım Motivasyonu Envanteri Ölçeğinin alt boyutlarının normal dağılım gösterip göstermedikleri İkili olarak yapılacak karşılaştırmalar için t-testi, üç veya daha fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen öznel iyi oluş ölçeğinin sonuçlarına göre (yaş, düzenli spor yapma, spor yapma düzeyi, spor türü ve ailenin gelir düzeyi) anlamlı farklılık bulunmuştur. Bunun yanı sıra (cinsiyet, okul türü, kardeş sayısı, spor yaşı, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve sportif aktiviteye katılım ) düzeyinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Spora katılım motivasyonu envanterine göre (yaş, cinsiyet, okul türü, kardeş sayısı, düzenli spor yapma, spor yapma düzeyi, spor yaşı, spor türü, sınıf seviyesi, ailenin gelir düzeyi ve sportif aktiviteye katılım) anlamlı farklılık bulunmuştur. Düzenli spor yapan orta öğretim öğrencilerinde öznel iyi oluş ve spora katılım motivasyonun anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bunun nedeni spor yapmanın insanları psikolojik ve fiziksel yönden pozitif olarak etkilediği yapılan araştırma sonucunda bizlere göstermektedir. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış olup ortaya çıkarılan sonuçlarla beraber öneriler geliştirilmişti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine secondary school students' subjective well-being levels and their motivation to participate in sports. For this purpose, the research was conducted using the relational screening model. The population of the study is Trabzon, the sample group consists of a total of 515 secondary school students studying at 286 (55.5%) Anatolian High School and 229 (44.5%) in Sports High School in the 2018-2019 academic year. Personal Information Form prepared by taking expert opinions as a data collection tool in the research, Well-Being Scale prepared by Tuzgöl-Dost (2004) and developed by Öznel (2005) and Sports Participation Motivation Inventory prepared by Oyar, Cook, Çelebi and Mülazımoğlu (2001) " used. Whether the sub-dimensions of the Sub-dimensions of the Subdimensions Well-Being and the Motivation of Sports Participation Scale show normal distribution or not, the t-test was used for binary comparisons, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for three or more cluster comparisons. A significant difference was found according to the results of the subjective well-being scale obtained in the study (age, regular sports, sports level, type of sports and family income level). In addition, there was no significant difference in the level (gender, school type, number of siblings, sports age, maternal education level, father's education level and participation in sports activities). A significant difference was found according to the inventory of motivation to participate in sports (age, gender, school type, number of siblings, regular sports, sports age, sports type, class level, family income level and participation in sports activities). Significant differences in subjective well-being and motivation to participate in sports were found among secondary school students who do sports regularly. The reason for this is that doing sports positively affects people psychologically and physically. The findings obtained as a result of the research were discussed in line with the literature and recommendations were developed together with the results obtained.