Periodontitisli olan ve olmayan bireylerde tükrük ve diş eti oluğu sıvısındaki periostin ve TGF β1 seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of periostine and TGF β1 levels in the saliva and gi̇ngi̇val crevi̇cular fluid in individuals with and without periodontics
  1. Tez No: 652171
  2. Yazar: MEHMET AKİF TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Periodontitis; dişleri destekleyen dokuların ilerleyici yıkımı ile karakterize enfeksiyoz bir hastalıktır. Periodontitisin teşhisinde biyobelirteçler gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Periostin ve TGFβ1' in ise periodontitisin teşhisinde önemi gün geçtikçe artmakta ve pek çok hastalık tanısı için bir belirteç olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amacımız periodontitisli olan ve olmayan bireylerde klinik parametreler ile dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükrük periostin ve TGFβ1 seviyesindeki değişiklikleri değerlendirmektir. Çalışmamız kesitsel klinik bir çalışmadır. Çalışmamıza 20-60 yaş arası, 30 periodontitis olmayan ve 30 periodontitisli toplam 60 birey dahil edilmiştir. Tüm bireylerden DOS ve tükrük örnekleri toplanmış ve klinik ölçümler yapılmıştır. Toplanan DOS ve tükrük örneklerinde enzim bağlı immunosorbent analiz (ELISA) ile Periostin ve TGFβ1 seviyeleri ölçülmüş ve gruplar arasında değerlendirilmiştir. Klinik ölçümler değerlendirildiğinde; gingival indeks (Gİ), plak indeksi (Pİ), sondlanabilir cep derinliği ve klinik ataçman seviyesi (KAS) periodontitisli bireylerde anlamlı derecede yüksektir bulunmuştur. Biyokimyasal analiz verileri değerlendirildiğinde periodontitisli bireylerde DOS ve tükrük periostin seviyesi periodontitis olmayan bireylere göre daha yüksek gözlenmiştir. Tükrük periostin düzeyindeki bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı iken, DOS periostin düzeyindeki bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildir. Diğer taraftan da hem tükrük hem DOS TGFβ1 düzeyleri periodontitisli grupta anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak tükrük periostin seviyesi periodontitisli bireylerde daha yüksek seviyelerde gözlenirken, periodontitis olmayanlarda daha düşük seviyelerde gözlenmiştir. DOS ve tükrük TGFβ düzeyleri ise periodontitisli bireylerde daha yüksek gözlenmiştir. Diğer taraftan çalışmamızdaki DOS periostin düzeyindeki farklılık istatistiksel olarak anlamlı değidir ve daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis; It is an infectious disease characterized by the progressive destruction of the tissues supporting teeth. Biomarkers gain importance day by day in the diagnosis of periodontitis. The importance of periostin and TGFβ1 in the diagnosis of periodontitis is increasing day by day and it is thought to be a marker for the diagnosis of many diseases. Our aim in this study is to evaluate clinical parameters and changes in gingival crevicular fluid (GCF) and salivary periostin and TGFβ1 levels in individuals with and without periodontitis. Our study is a cross-sectional clinical study. A total of 60 individuals between the ages of 20-60, 30 without periodontitis and 30 with periodontitis were included in our study. GCF and saliva samples were collected from all individuals and clinical measurements were made. Periostin and TGFβ1 levels were measured by enzyme-linked immunosorbent analysis (ELISA) in the collected GCF and saliva samples and evaluated between groups. When clinical measurements are evaluated; The gingival index (GI), plaque index (PI), punctureable pocket depth and clinical attachment level (CAS) were found to be significantly higher in individuals with periodontitis. When biochemical analysis data were evaluated, it was observed that GCF and salivary periostin levels were higher in individuals with periodontitis compared to individuals without periodontitis. While this difference in salivary periostin level is statistically significant, this difference in periostin GCF level is not statistically significant. On the other hand, both saliva and GCF TGFβ1 levels were found to be significantly higher in the periodontitis group. As a result, the level of periostin in saliva was observed at higher levels in individuals with periodontitis, while lower levels were observed in individuals without periodontitis. GCF and salivary TGFβ levels were higher in individuals with periodontitis. On the other hand, the difference in the GCF periostin level in our study was statistically significant and more studies are needed.