Sağlıkta şiddet: Kitlelerin duygu, tutum ve davranışları
Violence in health: Emotion, attitude and behavior of themasses
- Tez No: 652177
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAHSİN KEÇELİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne müracaat eden hasta ve hasta yakınları ile Samsun İlinde yaşayan sağlıklı bireylerin demografik özelliklere göre şiddete eğilim düzeylerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmada 01/02/2020-01/07/2020 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne müracaat eden 284 hasta ve hasta yakını (deney grubu) ile Samsun İlinde bulunan 284 sağlıklı bireye (kontrol grubu) anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research; is the investigation of the violence tendency levels of the patients and their relatives who applied to Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center and the healthy individuals living in Samsun according to their demographic characteristics. Materials and Methods: The survey was implemented to 284 patients and their relatives (experimental group) who applied to Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center, and 284 healthy individuals (control group) between 01/02/2020-01/07/2020 in Samsun.