WD-XRF spektrometreyle jeolojik numunelerdeki ana oksitler üzerine matris etkisinin belirlenmesi
Determination of matrix effects on major oxídes in geological samples by WD-XRF spektrometer
- Tez No: 303516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi, Giresun ilinde; MTA sondaj imkânlarıyla çıkarılan volkanik topraklar, parçacık büyüklüğü ve soğurma etkisini en aza indirmek için el havanında öğütüldü ve 400 mesh eleklerde elendi. Presleme öncesinde numune içerisine 0,9 g selüloz bağlayıcı eklendi ve homojen bir dağılımın gerçekleşmesi için karışım, bilyeli değirmende 15 dakika karıştırıldı. Homojen hale getirilen numuneler hidrolik presle 30-40 ton basınç altında preslenerek 30 mm çaplı tablet haline getirildi. Bu numunelerin kütleleri 10-5g hassasiyete sahip terazi kullanılarak tespit edildi. Daha sonra numuneler 1050 ? C de yakılarak kızdırma kayıpları hesaplandı. Philips marka Axios model dalga boyu ayırımlı XRF (WD-XRF) spektrometre ile hazırlanan tablet şekilli numunelerin kalitatif ve kantitatif analizleri yapıldı.Jeolojik örneklerden yayımlanan karakteristik x-ışınları üzerine soğurma-şiddetlendirme etkilerini belirleyebilmek için jeolojik numunelerde mevcut olan yüksek konsantrasyonlu iki majör oksit (Fe2O3 ve SiO2 ) seçildi. Fe2O3 ihtiva etmeyen iki farklı jeolojik numunede analit olarak seçilen Fe2O3'ün (%99,999 saflıkta) bilinen miktarının matrise ilavesi ile bu majör oksitlerin karakteristik K x-ışını şiddetlerinde meydana gelen soğurma-şiddetlendirme etkileri standart ilave metodu kullanılarak tespit edildi. Analit konsantrasyonun artması, matris konsantrasyonun azalması neticesinde Fe2O3 ve SiO2'ün karakteristik K x-ışını şiddetlerinde beklenen değerlerden ? %3-11'lik bir sapma gözlemlendi. Jeolojik örneklerden yayımlanan karakteristik K x-ışınları üzerine bu etkilerin giderilebilmesi için, karakteristik K x-ışını şiddet değerleri yeniden normalize edildi ve soğurma-şiddetlendirme etkilerden kaynaklanan hatalar en aza indirgendi. Böylece numunelerin kalitatif ve kantitatif analizlerinin daha doğru ve hassas yapılması sağlandı.
Özet (Çeviri)
In the province of Giresun, Eastern, Black Sea Region volcanic soils extracted via MTA drilling means were ground to minimize the effects of particle size and absorption in a hand mortar and sifted in of 400 mesh sieves. Before pressing, 0,9 g cellulose as binder was added to the volcanic soils and mixed thoroughly with powdered specimen for 15 minutes by ball mill in order to ensure a homogeneous distribution. The sample was pressed for the forming tablets with 30 mm in diameter under a certain hydraulic pressure. The masses of the samples were determined by using precision balance with 10-5g precision scales. Then, the samples were burned at 1050 ? C in order to calculate the ignition losses (loi). The qualitative and quantitative analyses of the tablet-shaped samples were carried out by Philips model, Axios mark, WD-XRF spectrometer.Two major oxides with high concentrations (Fe2O3 and SiO2) that exist in geological samples were selected as analyte to determine the absorption-enhancement effects on characteristic K x-ray emitted from the geological samples, Fe2O3 with 99,999 % purity was added into two different geological samples not including Fe2O3. The absorption-enhancement effects on characteristic K x-ray emitted from two major oxides were determined by using the standard addition method. Increasing the concentration of analyte, decreased the concentration of matrix. Therefore, the characteristic K x-ray intensities of Fe2O3 and SiO2 had a deviation with 3-11% from the normalization values., characteristic K x-ray intensities of two major oxides were normalized to eliminate the absorption-enhancement effects on characteristic K x-ray emitted from the geological samples. The errors arising from the absorption-enhancement effects were minimized. Thus, the qualitative and quantitative analyses of the geological samples were performed in more accurate and more precise.