Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin özyeterlik, imgeleme ve görsel bellekleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Afyonkarahisar örneği)
Investigation of the relationship between the self-efficacy, imagery and visual memories of Physical Education and Sports School students (Example of Afyonkarahisar)
  1. Tez No: 652192
  2. Yazar: DİDEM GÜLÇİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sporcuların üst düzey performans sağlamaları, başarı yönelimleri için sporda imgeleme düzeylerinin yüksek olması önemli bir etkendir. Bireyin sporda imgeleme sürecinde başarılı olabilmesi için ise bilgileri zihninde depolayabilme ve bir beceriyi başarabileceğine inanması adına özyeterlik ve görsel bellek gibi bilişsel yapılara sahip olma düzeyi önem arz etmektedir. Bu nedenle araştırmada, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin özyeterlik, imgeleme ve görsel bellek düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu, 2018-2019 akademik yılı Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören kolayda örnekleme yöntemi ve gönüllülük esası ile seçilen 104'ü (%38.1) kadın, 169'u (%61.9) erkek olmak üzere toplam 273 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Owen & Froman (1988) tarafından geliştirilen, Ekici (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan, geçerlik ve güvenirliği yapılmış olan“Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği”, Hall, Mack, Paivio and Hausenblas (1998) tarafından geliştirilen, Kızıldağ ve Tiryaki (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan, geçerlik ve güvenirliği yapılmış olan“Sporda İmgeleme Envanteri”ve Meyers ve Meyers (1995) tarafından tanıma uygulaması eklenerek güncellenen, Varan vd. (2007) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“Rey Karmaşık Figür Testi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 paket programdan yararlanılmıştır. Normal dağılımdan gelen değişkenlerin analizleri için“One-Way Anova”,“Scheffe Post-Hoc”testi ve“Independent Sample t Test”; normal dağılım göstermeyen değişkenler için“Kruskal-Wallis”ve“Mann-Whitney U”testi uygulanmıştır. RKFT ve Sporda İmgeleme puanları arasındaki ilişkiyi incelemek için“Spearman's Rho İlişki Katsayısı Testi”, Akademik Özyeterlik puanlarına yönelik“İki Yönlü Anova”testi uygulanmıştır. Ayrıca anlamlılık düzeyi α=.05 olarak esas alınmıştır. Araştırma sonucunda, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sporda imgeleme ve görsel bellekleri arasında anlamlı, düşük kuvvetli bir ilişki olduğu kaydedilmiştir. Akademik özyeterlik üzerinde ise bölüm ve sınıf değişkenlerinin etkili olduğu görülmüştür. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ile takım sporu yapan öğrencilerin özyeterlik ve sporda imgeleme düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kadın öğrencilerin sporda imgeleme ve görsel bellek düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra öğrencilerin kopyalama, anlık ve gecikmeli hatırlama ve tanıma formlarında görsel bellek düzeylerinin sınıflara göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
High level of imagery in sports is an important factor for athletes to provide high performance and their success orientation. In order for the individuals to be successful in the imaging process in sports, the level of having cognitive structures such as self-efficacy and visual memory is important in order to store information in mind and believe that can achieve a skill. Therefore, in research, it is aimed to investigate the relationship between self-efficacy, imagery and visual memory levels of success of School of Physical Education and Sports students according to different variables. The correlational survey model were used in the research. The research group consist of 273 students, (chosen convenience sampling on a voluntary basis), 104 (38.1%) female and 169 (61.9%) male) who study at the School of Physical Education and Sports at Afyon Kocatepe University during 2018-2019 education period. As the data collection tool, the“Personal Information Form”developed by the researchers, the“Academic Self-Efficacy Scale”developed by Owen & Froman (1988), adapted to Turkish by Ekici (2012), and whose validity and reliability were made,“Sports Imagery Questionnaire”developed by Hall, Mack, Paivio and Hausenblas (1998), adapted to Turkish by Kızıldağ and Tiryaki (2012), valid and reliable, and the“Rey Osterrieth Complex Figure Test”, updated by adding the recognition application by Meyers and Meyers (1995), Varan et al. whose validity and reliability study was carried out by (2007), was used. It was been benefited from the SSPS 21 Windows package program for data analysis.“One-Way Anova”,“Scheffe Post-Hoc”test and“Independent Sample t Test”for analysis of variables from normal distribution;“Kruskal-Wallis”and“Mann-Whitney U”test were used for variables that didn't show normally distribution. In order to examine the relationship between RKFT and Sports Imagination scores,“Spearman's Rho Relationship Coefficient Test”and“Two-Way Anova”test for Academic Self-Efficacy scores were applied. In addition, the significance level is set to α=.05. As a result of the research, it has been noted that there is a significant, low-strength relationship between the imagination and visual memories of the students of School Of Physical Education And Sports. It has been also seen that the variables of department and class were effective on academic self-efficacy. It has been determined that the students who do team sports with the department of Physical Education And Sports Teaching have high self-efficacy and imagination levels in sports. It has been observed that the imagination and visual memory levels of female students are higher in sports than men. In addition, it was determined that the visual memory levels of the students differed according to the classes in the copy, instant and delayed recall and recognition forms.