Hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumların incelenmesi
The investigation of attitude towards evidence based nursing of nurses
  1. Tez No: 652194
  2. Yazar: DİLARA BAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı kesitsel türde gerçekleşen çalışmanın evrenini 295 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmada hemşirelerin kanıta dayalı uygulamaya yönelik tutumlarının belirlenmesinde veri toplama aracı olarak anket yöntemine başvurulmuştur. Anket içerisinde katılımcıların bazı demografik özelliklerini ortaya koyan sorular ile“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”yer almaktadır. Anketler katılımcılara yüz yüze olacak şekilde doldurulmuştur. Çalışmaya katılan hemşirelerin genel olarak yaşlarının ortalamasının 29,61 olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %78,3'ünün kadın, %21,7'sinin ise erkek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların araştırma dersi alma durumuna yönelik dağılımlarda %58,3 kişinin araştırma dersi aldığı belirlenmiştir. Katılımcıların bilimsel toplantılara katılma durumlarında ise %63,1 kişinin bilimsel toplantılara katıldığı belirlenmiştir Araştırmada katılımcıların Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 64,73 olduğu saptandı. Hemşirelerin ölçekten aldıkları puanlar ile katılımcıların cinsiyetleri ve çalıştıkları bölüm arasında fark bulunmamış iken araştırma dersi alma durumu, hemşirelikle ilgili yayınları takip etme durumu, bilimsel toplantıları takip etme durumları, bilimsel toplantılara katılma durumu ve bilimsel araştırmaya katılma durumu arasında fark bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the attitudes of nurses towards evidence-based nursing. The universe of the study, which takes place in a descriptive cross-sectional type, is 295 nurses. In the study, survey method was used as a data collection tool in determining the attitudes of nurses towards evidence-based practice. The questionnaire includes the questions that reveal some demographic characteristics of the participants and the“Evidence Based Nursing Attitude Scale”. The questionnaires were filled to the participants face to face. It was revealed that the age of the nurses participating in the study varied between 21-52. It was revealed that 78.3% of the participants were women and 21.7% were men. In the research, it was revealed that 172 people took research lessons in the distribution of participants' taking research lessons. In cases where the participants attended scientific meetings, it was revealed that 186 people attended scientific meetings. In the study, the mean score of the participants on the Evidence Based Nursing Attitude Scale was found to be 64.73. While there was no significant difference between the scores of the nurses on the scale and the gender of the participants and the unit they worked in, there was a significant difference between the status of taking research lessons, following the publications related to nursing, following scientific meetings, participation in scientific meetings and participation in scientific research.