Hydrological modelling of Arkun dam basin in Coruh river by using GR4J CemaNeige model
Çoruh nehri üzerinde bulunan Arkun barajı havzasının GR4J- CemaNeige modelleri kullanılarak hidrolojik modellemesi
  1. Tez No: 652213
  2. Yazar: MUHAMMET SEFA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR CEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Arkun barajı havzasının hidrolojik modellemesi GR4J yağış akım modeli ve CemaNeige kar hesaplama modülü ile yapılmıştır. Çoruh nehrinde bulunan Arkun barajı boşalım noktası olarak düşünülmüş ve havzası Coğrafi Bilgiler Sistemleri aracılığı ile tespit edilmiştir. Alanın seçilmesinde karakteristik özellikleri etkili olmuştur. Havza çoğunlukla bahar ve yaz aylarında oluşan kar erimeleri ile beslenir. Çalışılan havzada, Türkiye'nin en yüksek dağ sıraları bulunmaktadır. Arkun barajının rakımı 870 m iken, havzadaki en yüksek nokta 3705 m rakımdadır. Arazi yükseltisi bu iki değer arasında havza boyunca değişmektedir. Bu özelliklerinden dolayı, havzanın hidrolojik modellemesi çoğunlukla yükselti farklılıklarından, kar erimelerinde ve kar erimelerinin gecikmeli etkisinden etkilenir. Bu çalışmada GR4J ve CemaNeige model parametreleri havza için akım hesaplamalarında kullanılmak üzere belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, GR4J yağış akım modeli herhangi kar hesaplama modülü olmadan hesaplanmıştır. Sonuçlar, kar hesaplama modülü gereksinimini açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydrological modelling of Arkun dam basin is made by using GR4J runoff-precipitation model and CemaNeige snow accounting routine. Arkun dam located in Çoruh River is chosen as an outlet and its basin determined by using Geographical Information Systems. The area is chosen due to its characteristics. The basin is largely fed by melting snow during spring and early summer seasons. In the working area, the highest mountains of Turkey are located. The altitude of Arkun dam is 870 m and the highest altitude of the basin is 3705 m. The elevation fluctuates throughout the basin. Due to these characteristics, the hydrology of the basin is mostly affected by the altitude differences, snow melting and its delayed effect. In this study, model parameters of GR4J and CemaNeige are tried to be determined for Arkun dam basin in order to be used in streamflow calculations. Besides, GR4J model is also presented alone without any snow accounting routine. The necessity of a snow accounting routine, in this case CemaNeige, is clearly shown.