Bipolar bozukluğu olan hastalarda manik, depresif ve karma özellikler gösteren ataklar sırasında kardiyovasküler riskin aterojenik indekslerle değerlendirilmesi
The evaluation of cardiovascular risk with aterogenic index during manic, depressive and mixed episodes in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 652232
  2. Yazar: SUAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi erişkin psikiyatri servislerinde Bipolar bozukluk tanısı ile yatarak tedavi görmüş hastaların manik, depresif ve karma özellikler gösteren atak dönemlerindeki kardiyovasküler risk faktörlerinin durumunu ve atak dönemleri arasında fark olup olmadığını aterojenik indeksler aracılığı ile araştırmak. YÖNTEM: Çalışmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yatarak tedavi görmüş, ICD-10 tanı kodlamasına göre Bipolar Bozukluk tanısı konulan (F31.1-F31.6) 365 hastane yatış dosyası dahil edilmiştir. Sosyodemografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek amacıyla Sosyodemografik Veri Formu hasta dosyalarından doldurulmuştur. Hastalara ait gerekli laboratuvar verileri hastane elektronik veri arşivi üzerinden kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of the study is to investigate the status of cardiovascular risk factors in manic, depressive and mixed episodes of patients who were hospitalized with a diagnosis of bipolar disorder in psychiatry wards, and whether there is a difference between episodes by means of atherogenic indices. METHOD: Three hundred sixty five hospital admissions files who were treated in the Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Education and Training Hospital and diagnosed with bipolar disorder according to the ICD-10 diagnosis code (F31.1 - F31.6) were included in our study. The Sociodemographic Data Form was filled out from the patient files in order to evaluate the sociodemographic and clinical characteristics. The laboratory data of the patients were recorded from the electronic data archive of the hospital.