Psikozun erken dönemindeki hastalarda formal düşünce bozuklukları ve sosyal işlevselliğin intihar düşüncesi/davranışı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of formal thought disorders and social functionality on suicide thought/behavior in early psychosis patients
- Tez No: 652233
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR GICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, hastalığın erken döneminde bulunan şizofreni spektrum bozukluğu tanısı almış hastalarda, sosyal işlevsellikte bozulma ve formal düşünce bozukluklarının bilinen diğer etkenlerle birlikte intihar düşüncesi/davranışı üzerine etkilerinin araştırılması ve bu faktörlerin kendi aralarındaki ilişkilerin gösterilmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma evreni, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı ayaktan tedavi üniteleri ve yataklı servislerde takip edilen, son 12 ay içerisinde şizofreni spektrum bozukluğu tanısı almış, son üç ay içinde intihar girişimi olan 30 hasta ve intihar girişimi olmayan 34 hastadan oluşmaktadır. Hastalara Sosyodemografik Veri Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği, Columbia İntihar Önem Derecesi Ölçeği ve Düşünce ve Dil Ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: İntihar girişimi bulunan ve bulunmayan gruplar karşılaştırıldığında, ailede psikiyatrik hastalık öyküsü olması, toplam hastalık süresi ve tedavisiz geçen hastalık süresi açısından anlamlı farklılıklar bulundu. Bununla beraber pozitif semptomlar ve depresif semptomların fazla olması, sosyal işlevselliğin düşük olması, negatif formal düşünce bozukluklarının az olması, pozitif formal düşünce bozukluklarının fazla olması ile intihar girimi ilişkili bulundu. Aynı zamanda pozitif formal düşünce bozuklukları ile pozitif semptomlar, depresif semptomlar ve sosyal işlevsellik arasında; negatif formal düşünce bozuklukları ile pozitif semptomlar, negatif semptomlar ve depresif semptomlar arasında; sosyal işlevsellik ile pozitif semptomlar arasında orta ileri düzeyde ilişki saptandı. SONUÇ: Psikotik bozukluğun erken döneminde bulunan kişilerde intihar girişimi riskinin yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda, intihar girişimi için risk faktörlerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Çalışmamızdan elde edilen veriler ışığında, intihar girişimi açısından yüksek riskli olan hastaların muayene ve takip süreçleri esnasında daha dikkatli olunmalı ve uygun önlem ve müdahaleler sağlanmalıdır. Çalışmanın kısıtlılıkları arasında çalışmanın kesitsel dizaynı, küçük örneklem sayısı, stabil ve akut hasta birlikteliği, formal düşünce bozukluklarını ölçmek için kullanılan Düşünce ve Dil Ölçeği'nin subjektif formal düşünce bozukluklarını ölçememesi ve Düşünce ve Dil Ölçeği'ni uygulayan çalışmacının tanılara kör olmaması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the effects of social dysfunction and formal thought disorders on suicidal ideation/behavior with other known factors in patients diagnosed with schizophrenia spectrum disorder who are in the early stages of the disease and to show the relationships between these factors. METHOD: The population of the study consists of 30 patients who have been followed up in outpatient units and inpatient clinics of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital, who have been diagnosed with schizophrenia spectrum disorder in the last 12 months and who have attempted suicide in the last three months and 34 patients who have not attempted suicide. Sociodemographic Data Form, Positive and Negative Syndrome Scale, Calgary Depression Scale for Schizophrenia, Personal and Social Performance Scale, Columbia Suicide Severity Rating Scale and Thought and Language Scale were administered to the participants. RESULTS: When the groups with and without suicide attempt were compared, significant differences were found in terms of family history of psychiatric illness, total duration of illness and duration of untreated illness. On the other hand, suicide attempt was found to be associated with more positive symptoms and depressive symptoms, low social functioning, less negative formal thought disorders, and more positive formal thought disorders. At the same time, there was an intermediate to advanced relationships between positive formal thought disorders and positive symptoms, depressive symptoms and social functioning; between negative formal thought disorders and positive symptoms, negative symptoms and depressive symptoms; between social functionality and positive symptoms. CONCLUSION: Considering the high risk of suicide attempt in individuals with early psychotic disorder, it is very important to determine the risk factors for suicide attempt. In the light of the data obtained from our study, more attention should be paid during the examination and follow-up processes of patients with high risk for suicide attempt and appropriate precautions and interventions should be provided. The limitations of the study include the cross-sectional design of the study, small sample size, inclusion of stable and acute patients together, inability of the Thought and Language Scale used to measure formal thought disorders to measure subjective formal thought disorders, and the fact that the researcher who applied the Thought and Language Scale was not blind to the diagnoses.