Kağıthane Belediyesi zabıta müdürlüğünde iş sağlığı ve güvenliği açısından örgüt kültürünün iş gören motivasyonuna etkisi
The effect of organizational culture on the working motivation in terms of occupational health and safety in Kağithane Municipality officer
  1. Tez No: 652234
  2. Yazar: ÖMER ARPACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, İstatistik, İşletme, Public Health, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojik gelişmeler ve sanayileşmenin giderek önem kazanmasıyla beraber insan refahı artmış ancak iş hayatında güvenli olmayan davranış ve olumsuz sonuçlar oluşmaya devam etmektedir. İş hayatındaki meslek hastalıkları ve iş kazaları çok sayıda insan hayatını tehdit ederek, işletmeler için büyük mali kayıplara da sebep olmaktadır. Buna rağmen işletmeler ve kurumların iş sağlığı ve güvenliğine vermesi gereken önemin yetersiz olduğu ve toplumun bu konudaki bilincinin de düşük olduğu görülmektedir. Yöneticiler, çalışanları sağlık ve güvenlik sürecine katmaları için yaratıcı yollar bulmaları gerekmektedir. Bu yolların en başında ise çalışanların işe olan bağlılıkları ve motivasyonu gelmektedir. Bu çalışmada,“örgüt kültürü”kavramı ve modelleri ile“motivasyon”kavramı ve teorileri literatür taraması ile incelenmiş, iş sağlığı ve güvenliği, örgüt kültürü ve motivasyon kavramlarının ilişkisini ölçmek amacıyla anket yapılmış, iş güvenliği kültürü algılarının iş motivasyonu üzerindeki etkisinin saptanması, örgüt kültürü üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu analiz edilmiştir. Çalışanların iş güvenliği kültürü algılarının iş motivasyonu üzerindeki etkisinin saptanması; çalışanların, pozisyon, yaş, mesleki tecrübe, eğitim seviyesi, mesleki kaza geçmişi ve ramak kala olayı geçmişine bağlı olarak iş güvenliği kültürü algılamaları arasındaki farkların irdelenmesi araştırma kapsamında tutulmuştur. Örneklemin belirlenmesi aşamasında tüm belediyelere ulaşılması zaman ve bütçe kısıtlamaları nedeniyle mümkün olamayacağı için, araştırma örneklemini; Kâğıthane Belediyesi, Zabıta Müdürlüğünde çalışmakta olan; 2 müdür, 4 amir, 13 komiser, 68 memur ve 13 işçi olmak üzere toplam 100 denek oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
With technological developments and industrialization becoming more important, human welfare has increased, but unsafe behavior and negative consequences continue to occur in business life. Occupational diseases and work accidents in business life threaten large numbers of people and cause great financial losses for businesses. Despite this, it is seen that the importance that businesses and institutions should give to occupational health and safety is insufficient and the society is low in awareness on this issue. Managers need to find creative ways to engage employees in the health and safety process. The most important of these ways is the employees' commitment and motivation to work. In this study, the concept and models of“organizational culture”and the concept of“motivation”and its theories were examined through a literature review, a survey was conducted to measure the relationship between occupational health and safety, organizational culture and motivation concepts, determination of the impact of perceptions of occupational safety culture on work motivation, organizational culture. The effects of the employees 'perceptions of occupational safety culture on work motivation were determined, and the differences between employees' perceptions of occupational safety culture based on their position, age, occupational experience, educational level, occupational accident history, and near-miss incident history were investigated. Since it is not possible to reach all municipalities during the sample determination stage due to time and budget constraints, a total of 100 subjects consisting of 2 directors, 4 supervisors, 13 commissioners, 68 civil servants and 13 workers, who are working in the Directorate of Municipal Police, the research sample were formed. product has.