Sürdürülebilir lojistik faaliyetlerin kurumsal itibara etkisi
The impact of sustainable logistic organizations on corporate reputation
- Tez No: 652286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için hizmet üretirken, insan haklarını ve insan sağlını gözetmeleri, gelecek nesillerin de doğadan eşit şartlarda faydalandırılmasına yönelik çevreci uygulamalarda bulunmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmadaki amaç, sürdürülebilir lojistik faaliyetlerin neler olduğunu açıklığa kavuşturmak ve bu faaliyetlerin kurumsal itibara etkisini bulmaya çalışmaktır. Lojistik şirketleri, karbon emisyonlarının minimum seviyeye çekilmesi ve yeşil ofis ve depo uygulamaları gibi çevre dostu uygulamaları hayata geçirmektedirler. Bu uygulamalarla yapılacak tasarrufun karşılığı şirketlere kâr olarak geri dönmektedir. Bu faaliyetlerle çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin ilk adımlarını atan şirketler, gelecek nesillerin yaşama haklarını göz ardı etmeyerek sürdürülebilirliğin sosyallikle ilgi görevlerini de yerine getirmiş olmaktadırlar. Sürdürülebilirlik karmasını uygulayan, çevrenin korunmasına yardımcı olan ve insani değerleri ön planda tutan bir işletmenin, iş dünyasında kurumsal itibarını artırdığı düşünülmektedir. Bu araştırmada; Türkiye, İspanya ve Brezilya'da faaliyet gösteren lojistik şirket çalışanları ve firmaların lojistik departmanı çalışanlarından oluşan 200 kişilik bir örneklem grubu üzerinde uygulanmış anket çalışması ile sürdürülebilir lojistik faliyetlerinin kurumsal itibara olumlu etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen bulgular frekans analizi, normallik dağılımı, faktör analizi ve basit doğrusal regresyon analizine tabi tutularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, making environmentally friendly practices so that the future generations can benefit from nature under equal conditions, observing human rights and human health while producing services have become a must for the companies in order to continue their presences. The purpose of this research is to clarify what the sustainable logistics organizations are and try to find out the impact of these organizations on corporate reputation. Logistics companies bring into action environmentally friendly practices such as mitigating carbon emissions and green office and warehouse organizations. The savings which is made with these organizations, return to companies as profit. Therefore companies who are taking the steps of environmental and economic sustainability, fulfill the social missions of sustainability by not looking beyond the survival rights of future generations. It is thought that a company who implements the three pillars of sustainability, supports saving enviorenment and prioritizes humanitarian values, improves its corporate reputation. In this research, it has been analyzed if the logistics companies who are operating the sustainable logistics organizations have a positive impact on their corporate reputation by applying a survey over a sample group consist of 200 people who are the employees of logistics companies and the employees of logistics department of companies in Turkey, Spain and Brazil. The results were interpreted by using frequency analysis, the test of normality, factor analysis and linear regression analysis.