Sürdürülebilirlik ve tersine lojistik arasındaki etkileşim hakkında sistematik literatür taraması ve bibliyometrik analiz
Interplays between sustainability and reverse logistics: A systematic literature review and bibliometric analysis
  1. Tez No: 765070
  2. Yazar: BEHİÇ EFE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gezegenimizin sınırlı kaynaklarıyla ilgili endişeler son elli yıldır artmaktadır. Bu süreçte yaşanan hammadde ve enerji krizlerinin yanı sıra çevre felaketleri de kaygıları artırmaktadır. İşletmeler, müşterilerinin endişelerini gidermek, sosyal sorumluluklarını yerine getirmek, kurumsal itibar kazanmak ve sürekliliğini sağlamak için sürdürülebilirliğin üçlü alt satır yaklaşımı çerçevesinde yeni uygulamaları benimsemektedir. Tersine lojistik karbon emisyonunun azaltılması, atıkların değerlendirilmesi ve kaynakların verimli kullanılmasını temel alan faaliyetlerden biridir. Çalışmada sürdürülebilirlik ve tersine lojistik arasında etkileşim olup olmadığı, olması halinde bu etkileşimlerin bilimsel çalışmalara nasıl yansıdığı, hangi düzeyde gerçekleştiği ve bu kavramlara dayalı yeni bir araştırma alanının meydana gelip gelmediği incelenmiştir. Bu iki kavramla ilgili WoS içerisindeki SSCI veri tabanı üzerinde yayınlanan makaleler Vosviewer yazılımının 1.6.18 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırılan iki konuyu kapsayan özgün bir çalışma alanının ve temaların oluştuğu, yüksek derecede merkezîlik değerine sahip olarak konuları, temaları birbirine bağlayan yazarların mevcut olduğu ve bu yayınlar ve yazarlar sayesinde iki kavram arasındaki etkileşimin atıflarla, eş yazarlıklarla artmakta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concerns about our planet's limited resources have been increasing over the past fifty years. In addition to the raw material and energy crises experienced in this process, environmental disasters also increase concerns. Businesses adopt new practices within the triple bottom line approach framework to address customers' concerns, fulfill their social responsibilities, gain corporate reputation and ensure continuity. Reverse logistics is one of the activities adopted based on reducing carbon emissions, evaluating waste, and using resources efficiently. In the study, it has been examined whether a new research field has been formed based on sustainability and reverse logistics interactions with the triple bottom line approach and sustainability and reverse logistics. The articles published on the SSCI database in WoS related to these two concepts were analyzed using the 1.6.18 version of the Vosviewer software. We found that a unique field of study and various themes covering the two researched subjects are formed. Moreover, we discovered that there are authors who connect topics and themes with a high degree of centrality. Thanks to these publications and authors, it has been determined that the interaction between the two concepts is increasing with citations and co-authorships.