Farklı kök kanal dolgusu çözücülerin yapay olarak hazırlanmış lateral kök kanallarındaki etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different root canal solvents on artificial prepared lateral root canal
  1. Tez No: 652369
  2. Yazar: KORAY MISIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN SARIYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Farklı kök kanal dolgu çözücüler kullanılarak (Kloroform, kalsin güta perka çözücü (KGPÇ), endosolv) yapay olarak hazırlanmış lateral kanallara sahip premolar dişlere, devamlı ısı tekniği (Elements free Obturasyon sistem) kullanarak yapılan kalan dolgusu sonrası, retreatment uygulayarak kalan artık kanal dolgusu ve lateral kanallardaki dolgu çözünme miktarının streomikroskop ve radyografi altında incelenerek karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda protetik veya periodontal nedenlerle çekilmiş 120 premolar diş kullanılmıştır. Dişlere yapay lateral kanallar oluşturarak reciproc R40 ile kanal preparasyonu yapılmış, kanallar devamlı ısı obturasyon tekniğiyle doldurulmuş ve radyografileri alınmıştır. Daha sonra retreatment işlemleri 3 farklı kanal dolgu çözücü kullanarak ve kontrol grubu olacak şekilde yapılmış; tekrar röntgen alınmıştır. Longitudinal olarak bukko lingual yönde ayrılan dişler stereomikroskop altında incelenmiştir. Retreatment sonrası elde edilen röntgen filmleri ve görüntüler, Adope Photoshop CS6 programında incelenerek kalan artık dolgu maddesinin kök kanalı alanına oranı hesaplamaları piksel sayım yöntemiyle yapılmıştır. Bulgular: Kanal patları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Endosolv grubu ile diğer çözücüler arasında anlamlı fark bulunmuştur. (p=0.00) Kalsin güta perka çözücü (KGPÇ) ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmuştur.(p=.030) Sonuç: Endosolv grubu retreatment sonrası kök kanallarında en az rezidüel madde bırakmıştır. KGPÇ grubunda rezidüel madde miktarı en fazla bulunmuştur. Endosolv ana kanalda ve lateral kanallarda en iyi etkiyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTS OF DIFFERENT ROOT CANAL SOLVENTS ON ARTIFICIAL PREPARED LATERAL ROOT CANAL Aim: Using different root canal filling solvents (Chloroform, eucalyptol, endosolv) artificially prepared premolar teeth with lateral canals, after the remaining filling made using the continuous heat technique (Elements free obturation system), the residual canal filling by applying retreatment and the amount of filling dissolution in the lateral canals by stereomicroscope and comparison by examining under radiography. Materials and Methods: 120 premolar teeth extracted for prosthetic or periodontal reasons were used in our study. Canal preparation was made with reciproc R40 by creating artificial lateral canals to the teeth. Teeth were filled with continuous heat obturation technique and radiographs were taken. Retreatment procedures were performed using 3 different canal filling solvents and as a control group; radiographs were taken again. Longitudinally separated teeth in the buccolingual direction were examined under a stereomicroscope. Post-retreatment radiographs and images were analyzed in Adope Photoshop CS6 program. The ratio of residual filling material to root canal area was calculated by pixel count method. Results: The differences between the remaining fill amounts were determined by two-way analysis of variance (Two-way ANOVA) and Tukey's multiple comparison test. There was no significant difference between canal sealers. A significant difference was found between the Endosolv group and other solvents. (p = 0.00). A significant difference was found between eucalyptol and control group. (P = .030) Conclusion: Endosolv group left the least residual material in root canals after root canal retreatment. The residual substance amount was the highest in the eucalyptol group. Endosolv showed the best effect in main canal and lateral canals.