Yüzücülerde kendi performans algısı üzerine etkili unsurlara ilişkin bir araştırma
A study on factors effecting swimmers' perception of their own performance
- Tez No: 532402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yüzme sporu, su içerisinde belirli bir mesafeyi kat edebilmek için yapılan anlamlı hareketler bütünüdür. Genetik, özelliklerin ebeveynden sonraki nesillerine geçme yolunun bilimidir. Özellikle kas yapısı ve biyokimyasal özellikler açısından spor genetiği üzerinde durulması gereken bir konudur. Ülkemizde spor genetiği ile ilgili araştırmalar oldukça az sayıdadır. Bunun nedeni gen analizlerinin maliyetli olmasıdır. Bu çalışmada öz bildirim yolu ile anketler aracılığıyla geliştirilen bir değerlendirme ölçeği yolu ile genetic faktörlerin yüzme sporu ile ilgilenen bireylerdeki performansa etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 230 lisanslı yüzücüye genetik faktörlerin spor performansına etkisini değerlendiren ölçek verilmiştir. Likert tipli bu ölçeğin iç tutarlılık sayısı 0,84 olara iyi düzeyde bulunmuştur. Araştırma sonucunda erkeklerin genel sağlık durumu skorunun daha yüksek olduğu dolayısıyla dayanıklılık ilişkili ACE 'nin I/I genotipte olduğu düşünülmüştür. Ayrıca atletik beceri puanlarının yüksekliği, ACTN3 geninin R/X genotip ağırlıklı olduğunu düşündürmüştür.Geçmişte ciddi bir rahatsızlık ve/ veya ameliyat geçirenlerin skorlarının azaldığı tespit edilmiştir.Bu çalışma sonucunda Türkiye'deki lisanslı yüzücülerin ACTN3 ve ACE genleri bakımından R/X+I/I genotip yaygınlığı olabileceği sonucuna varılmıştır. Dayanıklılığın yanı sıra güçlü solunum ve kardiyovasküler sistem gerektiren yüzme sporunda, antrenman ve beslenme açısından bu durumun göz önünde bulundurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
A swimming sport is a whole group of meaningful movements to make a certain distance in the water. Genetics is the science of the passage of characteristics from the parent to the next generation. Sport genetics is a subject that needs to be considered in terms of muscle structure and biochemical properties. There are very few studies on sport genetics in our country. The reason for this is that gene analysis is costly. In this study, it was aimed to evaluate the effect of genetic factors on the performance of professional swimmers by a developed evaluation scale through self-report questionnaires. For this purpose, a scale evaluating the effect of genetic factors on sport performance on 230 licensed swimmers was given. The internal consistency of this scale was found to be at a good level with 0.84. As a result of the study, it was thought that general health status of male swimmers score was higher, so the endurance-related ACE could be with I / I genotype. The athletic skill scores were high which suggested genotype of ACTN3 gene could be as R/X. It was also found that a serious disease and / or surgery background lead to decrease in total scores of undergoing licensed swimmers. The genotype of ACTN3 and ACE gene of swimmers in Turkey are suggested as R / X + I / II, in general. In addition, it was suggested to consider the sport performance related genotypes in terms of training and nutrition for swimming sport which requires durability, a strong respiratory and cardiovascular system.