Acil servislerde kullanılan sarf malzemelerin ABC ve VED yöntemiyle analizi: Bir özel hastane örneği
Analysis of consumables used in emergency departments by ABC and VED method: A private hospital example
- Tez No: 652390
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlık işletmeleri hizmet sunumu sırasında ihtiyaç duydukları her türlü ilaç ve tıbbi malzeme için gerekli olan finans kaynağını etkili bir şekilde yönetmeleri gerekmektedir. Çünkü sağlık işletmeleri ilaç ve tıbbi malzeme alımlarında toplam bütçelerinin yaklaşık üçte birini kullanmaktadır. Bu çalışma, Ankara'da bir özel hastanenin acil servis bölümünde kullanılan 2019 yılına ait tıbbi sarf malzeme tüketimlerini tespit etmek ve tıbbi sarf malzeme stoklarındaki malzemelerin ABC-VED yöntemi ve ABC-VED matris yöntemi ile tüketim tutarını ve miktarını analiz etmek amaçlanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre; ABC analizi ile A grubunda yer alan toplam malzemeler %12,44'ü, B grubunda malzemelerin %14,59'u, C grubunda ise malzemelerin %73'lük kısmını kapsadığı tespit edilmiştir. VED analizi ile malzemelerin sayılarının yüzdesel dağılımı V grubu %45,40, E grubu %36,75 ve D grubu malzemeler ise %17,85 olarak saptanmıştır. ABC-VED matris analizi ile kategori I' e ait olan malzemelerin %47,03'ü, kategori II ise malzemelerin %37,30'luk kısmını, kategori III malzemelerin %15,67'sini kapsadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak ABC, VED ve ABC-VED Matris analizinin sağlık işletmelerinde kullanılması, stok maliyetlerinin en aza indirilmesi ve malzemelerin sınıflandırılması ile stok kontrollerinin yapılmasına yardımcı bir araç olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Health enterprises are required to effectively manage the financial resources required for all kinds of drugs and medical supplies they need during service delivery. Because health enterprises use approximately one-third of their total budget in purchasing medicine and medical supplies. This study aims to determine the medical consumable consumption of 2019 used in the emergency department of a private hospital in Ankara and to analyze the consumption amount and amount of the materials in the medical consumable stocks with the ABC-VED method and the ABC-VED matrix method. According to the analysis results; with ABC analysis, it was determined that the total materials in the A group contain 12.44%, 14.59% of the materials in the B group and 73% of the materials in the C group. With the VED analysis, the percentage distribution of the number of materials was determined as 45.40% for V group, 36.75% for E group and 17.85% for group D. With the ABC-VED matrix analysis, it was determined that the materials belonging to category I cover 47.03%, 37.30% of the materials in category II, 15.67% of the category III materials. As a result, the use of ABC, VED and ABC-VED Matrix analysis in health institutions can be used as an auxiliary tool for minimizing stock costs and classifying materials and performing stock controls.