Tükürükteki S. mutans, staterin ve katelisidin ll-37 seviyeleri ile erken çocukluk çağı çürüğünün ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between salivary levels of S. mutans, staterin and cathelicidin LL-37 and early childhood caries
- Tez No: 652419
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERSİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Erken çocukluk çağı çürüğü; küçük yaş çocuklarda yaygın olarak gözlenen ve pek çok probleme neden olan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çocuklarda çürük riskinin belirlenerek çürüklerin oluşmadan önlenebilmesi ileride oluşacak çürüklerin önüne geçilebilmesi açısından çok önemlidir. Günümüzde tükürükteki antimikrobiyal proteinlerin çürük riskindeki yeri, cevabı merak edilen güncel bir konu halini almıştır ve literatürde bu konuda çocuklar üzerinde yapılmış sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda 4-6 yaş arasında aktif çürüklü ve çürüksüz toplam 68 çocuğun tükürük staterin ve katelisidin LL-37 protein seviyeleri, tükürük Streptococcus mutans seviyeleri, oral hijyen ve beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması ve bu faktörlerle çürük varlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda çürüğe sahip 34 çocuk ve çürüksüz 34 çocuğun ağız içi muayeneleri yapılarak, çürük, kayıp ve dolgulu diş yüzey sayısı (dmfs) (decayed missing filling surfaces) kaydedildi ve velilere çocuklarının beslenme ve oral hijyen alışkanlıklarını değerlendiren anket soruları uygulandı. Aynı zamanda çocuklardan toplanan stimüle edilmemiş tükürükte Streptococcus mutans, staterin ve katelisidin LL-37 protein seviyelerine bakılarak elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda, çürüklü ve çürüksüz grup arasında beslenme ve oral hijyen alışkanlıkları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Sadece günde 3'ten sık şeker içeren yiyecek veya içecek tüketimi, çürük gözlenen grupta çürüksüz gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Tükürük parametreleri incelendiğinde, çürük gözlenen hastalarda ortalama tükürük Streptococcus mutans ve tükürük LL-37 seviyeleri çürüksüz gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunurken, tükürük staterin seviyeleri bakımından istatistiksel fark bulunmadı. Ortalama dmfs değerleri ile ortalama tükürük Streptococcus mutans ve tükürük LL-37 seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif korelasyon bulunurken tükürük staterin seviyesi ile arasında anlamlı ilişki tespit edilmedi. Ayrıca günde 3'ten sık şeker içerikli yiyecek veya içecek tüketimi ile tükürük Streptococcus mutans seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif korelasyon bulundu. Çalışmamızın, erken çocukluk çağı çürüğünün beslenme, oral hijyen alışkanlıkları ve tükürük parametreleri ile ilişkisine ışık tutabileceği ancak bu konuyla ilgili daha fazla çocuğun dahil olduğu ve bulgularımızın desteklendiği yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early childhood caries is an infectious disease that is common in young children and causes many problems. Determining the risk of caries in children and preventing caries before they occur is very important in terms of preventing future caries. Nowadays, the importance of antimicrobial proteins in saliva in the risk of caries has become a current issue which isn't certain and there are limited number of studies on this subject in the literature about children. In our study, we aimed to compare the salivary statherin and cathelicidin LL-37 protein levels, salivary Streptococcus mutans levels, oral hygiene and nutritional habits of 68 children between the ages of 4-6 with active caries and without caries, and to evaluate the relationship between these factors and the presence of caries. In our study, intraoral examination of 34 children with caries and 34 children without caries were performed, the dmfs index was recorded, and questionnaire was applied to the parents to evaluate the feeding and oral hygiene habits of their children. At the same time, levels of Streptococcus mutans, statherin and cathelicidin LL-37 proteins in nonstimulated saliva collected from children were measured, the data was statistically analyzed. As a result of the statistical evaluation, no statistically significant difference was found between the carious and noncarious groups in terms of nutrition and oral hygiene habits. The consumption of foods or beverages containing sugar more than 3 times a day was statistically significantly higher in the group with caries compared to the group without caries. When the saliva parameters were examined, the mean saliva Streptococcus mutans and saliva cathelisidin LL-37 levels were found to be significantly higher in patients with caries compared to the patients without caries, but no statistically significant difference was found in terms of saliva statherin levels. There was a statistically significant positive correlation between mean dmfs values and mean saliva Streptococcus mutans and saliva cathelisidin LL-37 levels, but no significant relationship was found between the saliva statherin level. In addition, a statistically significant positive correlation was found between the consumption of sugar-containing food or drink more than 3 times a day and the level of saliva Streptococcus mutans. It could be concluded that our study has shown the relationship of early childhood caries with nutrition, oral hygiene habits and salivary parameters. However, further new studies supporting our data on this topic are required in which more children are involved.