6-8 yaş çocuklarında farklı dozlarda ağızda emilebilen xylitol tabletlerin tükürükteki streptococcus mutans ve lactobacillus spp. suşları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of different doses of suckable xylitol tablet on the levels of salivary mutans streptococci and lactobacilli on 6-8 years old children
  1. Tez No: 294353
  2. Yazar: CEREN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda çocuk diş hekimliğinde gerçekleştirilen çalışmalar, diş çürüklerini önleme yollarını ve diş çürüğüne neden olan mikroorganizmaların kolonizasyonunu engellemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmalarda, diş çürüklerinin önlenmesinde öne çıkan yöntemlerden bir tanesi prebiyotik bir ürün olan xylitolün kullanımıdır. Bu çalışmanın amacı, karma dişlenme dönemindeki çocuklarda farklı dozlarda emilebilen xylitol tabletlerin 6 ay süreyle kullanımlarının tükürükteki S.mutans ve laktobasil değerleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir.Gazi Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran 6-8 yaş arası çocuklardan CAT yöntemi ile S.mutans ve laktobasil değerleri orta - yüksek çürük riski grubunda olduğu belirlenen hastalar üç gruba ayrıldı. Grup 1: 2 gr /gün xylitol tablet, Grup 2: 4 gr/ gün xylitol tablet ve Grup 3: kontrol grubu. Hastaların 1.ay, 3.ay ve 6. ayda CRT kiti ile tükürük S.mutans ve laktobasil değerleri tespit edildi.2 gr/gün ve 4 gr/ gün emilebilen xylitol tablet kullanan iki grupta da başlangıç değerlerine göre 1. ay, 3. ay ve 6. ay S.
Özet (Çeviri)
Recently, the studies undergoing on the field of pediatric dentistry aim to describe the ways of prevention from dental caries and prevent the colonization of microorganisms causing dental caries. In these studies, the most prominent interventions investigated for caries prevention are xylitol as a prebiotic agent. The aim of this study is to evaluate the effects of different doses of suckable xylitol tablets on salivary S.mutans and lactobasilli levels in children after 6 months of use.Children between ages 6 to 8 who admitted to Gazi University Department of Pedodontics are evaluated with CAT and out of those found to have moderate- high caries risk were divided in to three randomized groups of 15 children each. Group 1: xylitol tablet (2 gr/day), Group 2: xylitol tablet (4 gr/day) Group 4: Control group without tablet. Follow-up made by the measurements of S.mutans and Lactobasilli levels by CRT method in the 1., 3. and 6th month of the study.In both xylitol groups (2 g/day and 4 g/day) the S.mutans and lactobacilli levels in 1., 3. and 6 .