Ameliyat öncesi ameliyathane hemşiresi ziyaretinin anksiyete üzerine etkisi
The effect of operating room nurse visit on surgical patient' anxiety
  1. Tez No: 652428
  2. Yazar: KÜPRA ÇENGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Cerrahi girişim geçirecek hastaların çoğunluğu anksiyete yaşamaktadır. Ameliyat öncesi dönemde hasta ziyareti anksiyeteyi azaltabilmektedir.Tanımlayıcı ve yarı deneysel olan çalışmanın amacı ameliyat öncesi dönemde ameliyat hemşiresi ziyaretinin hastanın anksiyetesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini ürolojik ameliyat geçirecek 40 olgu, 40 kontrol grubu hastası olmak üzere toplam 80 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri hastanın bireysel ve cerrahi girişim sürecine yönelik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu ile anksiyetesini değerlendiren STAI-TX-1 (Durumluluk Kaygı Envanteri) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallies Varyans analizi, Ki kare ile Fisher's Exact testi kullanıldı. Çalışmada olgu grubu hastalarının %57,5'inin, kontrol grubunun %62,5'inin daha önce cerrahi girişim geçirdiği, olgu grubunun %57,5'i ile kontrol grubunun %55'inin daha önce anestezi aldığı bulundu. Kontrol grubu hastalarının olgu grubuna göre anestezi işlemi sırasında ağrı hissetme ve endişe duyma ile yanlarında aile bireylerinden birisinin olmaması oranlarının daha yüksek olduğu belirlendi (p0,05), anestezi türü hakkında bilgi sahibi olan kontrol grubu hastalarının STAI-TX-1 puan ortalamasının anlamlı düzeyde düşük olduğu, cerrahi girişim sonrasında kontrol grubu hastalarının STAI-TX-1 puan ortalamasının daha yüksek olduğu, il merkezinde yaşayan ve ameliyat ile ilgili endişeleri olan hastaların ameliyat öncesi dönemde STAI-TX-1 puan ortalamasının arttığı saptandı. Bu doğrultuda, ürolojik cerrahi girişim geçiren ve ameliyata yönelik endişe yaşayan hastaların ameliyathane hemşiresi tarfından ziyaret edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The majority of patients undergoing surgical intervention experience anxiety. In the pre-operative period, patient visit can reduce anxiety. The aim of this descriptive and semi-experimental study is to evaluate the effect of operating room nurse visit on surgical patient' anxiety. The universe of the study consisted of total of 80 patients, including 40 case and 40 control group, who would undergo urological surgery. The data were collected with the Personel Information Form, which contains information about the individual and surgical process of the patient, and the STAI-TX-1 (Status Anxiety Inventory), which evaluates anxiety. Data were evaluated by using descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Variation analysis, Fisher's Exact test and chi-square test. In the study, it was found that 57.5% of the case and 62.5% of the control group had undergoing surgery before, and 57.5% of the case and 55% of the control group had previously received anesthesia.