Gömülü mandibuler 3. molar cerrahilerinde lokal anesteziğe eklenen deksametazon ile intravenöz deksametazon uygulamasının, postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerine etkilerinin karşılaştırılması: Randomize, çift kör ve plasebo kontrollü bölünmüş ağız çalışması
Comparison of the effects of dexamethasone added to local anesthesia and intravenous dexamethasone administration on postoperative pain, edema and trismus in impacted mandibular 3. molar surgeries: A randomized, double- blind, and placebo-controlled split-mouth study
  1. Tez No: 652427
  2. Yazar: EYÜP CANDAŞ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gömülü mandibuler 3. molar diş cerrahilerinde 8 mg tek doz Deksametazon'un lokal anesteziğe eklenerek ve intravenöz uygulanarak postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma, Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere iki gruba rastgele ayrılan bilateral Pell-Gregory Sınıf II-B pozisyona sahip gömülü mandibuler 3. molar dişleri olan 18-25 yaş aralığında 60 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma randomize çift kör bir çalışma olarak yürütüldü. Her iki gruptaki her hastaya çalışma ve kontrol bölgesi tahsis edildi. Grup 1 (n = 30)'deki her hastaya bir seansta 8 mg/2 ml Deksametazon 2 ml lokal anestezik (Artikain HCl) ile karıştırılıp pterygomandibuler boşluğa, 2 ml salin solüsyonu IV uygulandı. Diğer seansta ise 2 ml salin solüsyonu 2 ml lokal anesteziğe karıştırılıp pterygomandibuler boşluğa, 2 ml salin soüsyonu IV uygulandı. Grup 2 (n = 30)'deki her hastaya bir seansta 8 mg/2 ml Deksametazon IV, 2 ml salin solüsyonu 2 ml lokal anesteziğe karıştırılıp pterygomandibuler boşluğa uygulandı. Diğer seansta ise 2 ml salin solüsyonu 2 ml lokal anesteziğe karıştırılıp pterygomandibuler boşluğa, 2 ml salin soüsyonu IV uygulandı. Anestezik solüsyon enjekte edildikten sonra anestezik etkiye kadar geçen süre, anestezi süresi ve hastanın analjezik ihtiyacı kaydedildi. Postoperatif ağrı ise hastalar tarafından VAS kullanılarak ameliyattan sonraki 1., 2., 4., 6., 8., 12. saatler ile 1., 2., 3., 5. ve 7. günlerde değerlendirilip kaydedildi. Ödem, tragus-pogonion, tragus-ağız köşesi ve mandibula angulusu-gözün dış köşesi ölçümleri kullanılarak, trismus ise maksimum ağız açıklığı (alt ve üst keserler arası mesafe) ölçülerek belirlendi. Ölçümler preoperatif ve postoperatif 1., 2., 3. ve 7. günlerde yapıldı. Bulgular: Her iki grupta da Deksametazon'un, plaseboya göre ağrı, ödem ve trismus kontrolünde tüm ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha iyi sonuçlar verdiği görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of a single dose of 8 mg Dexamethasone on postoperative pain, edema and trismus by adding to local anesthetic and administrating intravenously in impacted mandibular 3rd molar surgeries. Material and method: The study was performed on 60 patients aged 18-25 years with impacted mandibular third molar teeth with bilateral Pell-Gregory Class II-B position randomly divided into two groups, Group 1 and Group 2. The study was conducted as a randomized double-blind study. Study and control areas were allocated to each patient in both groups. In Group 1 (n = 30) each patient was given to pterygomandibular space 8 mg/2 ml Dexamethasone mixed with 2 ml local anesthetic (Articaine HCl) and was given 2 ml saline solution to intravenously, in one session. In the other session, was given to pterygomandibular space 2 ml of saline solution mixed with 2 ml of local anesthetic and 2 ml of saline solution was given to intravenously. In Group 2 (n = 30) each patient was given to intravenously 8 mg/2 ml Dexamethasone and was given 2 ml saline solution mixed with 2 ml local anesthetic (Articaine HCl) to pterygomandibular space, in one session. In the other session, was given to pterygomandibular space 2 ml of saline solution mixed with 2 ml of local anesthetic and 2 ml of saline solution was given to intravenously. After the anesthetic solution was injected, the time until the anesthetic effect, the duration of anesthesia and the patient's need for analgesic were recorded. Postoperative pain was recorded by the patients using a visual analogue scale at 1, 2, 4, 6, 8, 12th hours and 1st, 2nd, 3rd, 5th and 7th days after surgery. Edema was determined using measurement of tragus to pogonion, tragus to the corner of the mouth and angle of the mandible to external canthus of the eye and and trismus was determined by measuring the maximum mouth opening (distance between the lower and upper incisors). Measurements were made preoperative and postoperative 1st, 2nd, 3rd and 7th days. Results: In both groups, Dexamethasone demonstrated statistically significant better control of pain, edema and trismus in comparison to placebo at all postoperative evaluations (p 0.05).