Açık kalp cerrahisi uygulanacak hastalara ameliyat öncesi ameliyathane hemşiresi tarafından verilen eğitimin ameliyat sonrasında anksiyete, ağrı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of pre-operative training given by the operating room nurse to patients undergoing open heart surgery on anxiety, pain and vital signs after surgery
  1. Tez No: 966514
  2. Yazar: ŞEYMA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN DURMAZ EDEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, açık kalp cerrahisi uygulanacak hastalara ameliyat öncesi ameliyathane hemşiresi tarafından verilen eğitimin ameliyat sonrasında anksiyete, ağrı ve yaşam bulgularına etkisi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi kalp damar cerrahisi servisine kabul edilen Şubat 2025- Temmuz 2025 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi uygulanacak hastalar oluşturmuştur. 44 deney, 44 kontrol olmak üzere toplam 88 hastaya ulaşılmıştır. Girişim grubuna ameliyattan bir gün önce ameliyat hemşiresi tarafından eğitim verilmiştir. Kontrol grubu standart bakım almıştır. Eğitim öncesi hastaların yaşam bulguları, anksiyete ve ağrı düzeyleri değerlendirilmiştir. Hastaların ameliyat günü ve ameliyattan sonra 24-36 saat içinde yaşam bulguları, anksiyete ve ağrı düzeyleri değerlendirilmiştir. Hastalardan veri toplamak için tanıtıcı bilgi formu, ameliyat öncesi bilgi gereksinimleri için Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği, anksiyete düzeylerini ölçmek için Vizüel Analog Skalası-Anksiyete (VAS‑Anksiyete) ve ağrı düzeylerini ölçmek için VAS-ağrı ölçeği kullanılmıştır. Eğitim öncesi girişim ve kontrol gruplarındaki hastaların yaşam bulguları, ağrı ve anksiyete düzeyleri benzer bulunmuştur. Eğitim sonrası Ameliyat günü hastaların anksiyete puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı. Kontrol grubundaki hastaların anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu bulundu. (p0,05). Hastaların diyastolik kan basıncı (p=0,04) ve nabız değerleri (p=0,03) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Girişim grubundaki hastaların diastolik kan basıncının ve nabız değerlerinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğu tespit edildi. Ameliyat sonrası girişim grubunun ağrı skoru ortancaları (min-max) 0,45 (0-5) kontrol grubunun ise 2,38 (0-5) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimd to examine the effects of preoperative training provided by an operating room nurse on anxiety, pain, and vital signs in patients undergoing open-heart surgery. This research was conducted as a randomized controlled experimental study. The sample consisted of patients scheduled for open-heart surgery who were admitted to the cardiovascular surgery unit of Dokuz Eylül University Hospital in İzmir between February 2025 and July 2025. A total of 88 patients participated in the study, with 44 assigned to the intervention group and 44 to the control group. The intervention group received preoperative training from an operating room nurse one day prior to their surgery, while the control group received standard care. Before the intervention, patients' vital signs, anxiety, and pain levels were assessed. These parameters were also evaluated on the day of surgery and within 24–36 hours postoperatively. Data collection tools included a demographic information form, the Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale (APAIS) to assess preoperative information needs, the Visual Analog Scale for Anxiety (VAS-Anxiety) to measure anxiety levels, and the Visual Analog Scale for Pain (VAS-Pain) to assess pain levels. Prior to the intervention, no significant differences were found between the intervention and control groups in terms of vital signs, pain, and anxiety levels. However, on the day of surgery, a statistically significant difference in anxiety scores was observed between the two groups, with the control group exhibiting higher levels of anxiety (p < 0.001). No statistically significant difference was found in systolic blood pressure values between the groups on the day of surgery (p > 0.05). However, statistically significant differences were observed in diastolic blood pressure (p = 0.04) and heart rate (p = 0.03) of the patients. Diastolic blood pressure and heart rate were found to be lower in the intervention group compared to the control group. Postoperative pain scores also differed significantly between groups; the median (min–max) pain score was 0.45 (0–5) in the intervention group and 2.38 (0–5) in the control group (p < 0.01). Similarly, postoperative VAS-Anxiety scores showed a statistically significant difference, with the intervention group reporting a median (min–max) of 1.25 (0–60), compared to 19.31 (0–80) in the control group (p < 0.001). A statistically significant difference was observed between the intervention and control groups in terms of postoperative systolic blood pressure, with systolic blood pressure being lower in the intervention group compared to the control group. No statistically significant differences were found between the two groups regarding diastolic blood pressure (p = 0.83) or heart rate (p = 0.09). The findings indicate that patients in the intervention group who received preoperative training from an operating room nurse experienced significantly lower levels of anxiety and pain after surgery. It can be concluded that preoperative training delivered by an operating room nurse has a positive impact on reducing patient anxiety prior to open-heart surgery.