AGT and elliptic higgsed networks
AGT ve eliptik higgslenmiş ağlar
  1. Tez No: 652453
  2. Yazar: MOHAMED GHONEIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN KOZÇAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, eliptik olarak deforme olmuş DIM cebri iç içe geçmiş ağlarının 4d titreme ölçer teorilerinin bölme fonksiyonunu elde etmek için kullanıldığı, devam etmekte olan güncel bir çalışmayı tanıtmak istiyoruz. Bunu başarmak için, yüksek boyutlu uzantısı simetrisi olarak DIM cebirine sahip olan AGT yazışmasının ilgili arka planını tanıtarak başlıyoruz. İlk bölüm daha sonra AGT ilişkisinin yanı sıra 5 ve 6d'ye yüksek boyutsal uzantılarının bir incelemesini verir. Daha sonra ikinci bölüm, kısa bir DIM cebiri ve onun yineleyicilerinin matris elemanları 3B titreme ölçer teorilerinin bölme fonksiyonunu veren Higgsed ağlarını oluşturmak için nasıl kullanıldığı ile başlar. Son olarak, cebiri deforme ettik ve deforme olmuş ağları 3 boyutlu teorilerin 4 boyutlu yükseltmesini elde etmek için kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis we want to introduce a current work in progress where elliptically deformed networks of DIM algebra intertwiners are used to obtain the partition function of 4d quiver gauge theories. To achieve this we start by introducing the relevant background of the AGT correspondence whose higher dimensional extension has the DIM algebra as its symmetry. The first part then gives a review of the AGT relation as well as its higher dimensional extensions to 5 and 6d. Then part two begins with a brief of DIM algebra and how its itertwiners are used to build the Higgsed networks whose matrix elements give the partition function of 3d quiver gauge theories. Finally, we deform the algebra and use the deformed networks to obtain the 4d uplift of the 3d theories.