Bipolar bozukluğu olan hastalara uygulanan tedaviye uyum eğitiminin tedaviye uyum, sosyal işlevsellik ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of treatment adherence training on the patients with bipolar disorder on treatment adherence, social functioni̇ng and quality of life
  1. Tez No: 652552
  2. Yazar: EBRU BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, bipolar bozukluğu olan hastalara uygulanan tedaviye uyum eğitiminin tedaviye uyum, sosyal işlevsellik ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma niteliksel ve yarı deneysel araştırma tasarımlarının kullanıldığı iki aşamadan oluşmaktadır. Ön hazırlık aşamasında, bipolar hastaların bilgi gereksinimlerini belirlemek için tanımlayıcı nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Derinlemesine görüşme yöntemi ile 15 Eylül-15 Aralık 2018 tarihleri arasında Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 11 hastadan veri toplanmış ve betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. İkinci aşama, 15 Ocak-1 Eylül 2019 tarihleri arasında Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 19 hasta ile bir üniversite hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde ayaktan takip edilen ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 21 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada Katılımcı Bilgi Formu, Tıbbı Tedaviye Uyum Oranı Ölçeği, Sosyal İşlevsellik Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Veriler, Tedaviye uyum eğitimi öncesi, sonrası ve üçüncü ayda toplanmıştır. Hastalarla derinlemesine yapılan görüşmelerden elde edilen veriler doğrultusunda oluşturulan tedaviye uyum eğitimi araştırmacı tarafından müdahale grubuna (n=19), haftada bir gün olmak üzere toplam beş oturum bireysel olarak uygulanmıştır. Eğitimden sonra müdahale grubundaki hastalara eğitim kitapçığı dağıtılmış ve üç ay boyunca haftada bir kez telefonla danışmanlık verilmiştir. Kontrol grubuna (n=21), ön test uygulandıktan sonra herhangi bir müdahalede bulunulmamış, izlem ölçümü tamamlandıktan sonra gereksinimleri doğrultusunda danışmanlık yapılmış ve eğitim kitapçığı dağıtılmıştır. Eğitim sonrası son testler, eğitimin bitiminden üç ay sonra ise izlem testleri her iki gruba da uygulanmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik komisyondan, kurumdan ve hastalardan yazılı izin alınmıştır. Tedaviye uyum eğitimi öncesi müdahale ve kontrol grubundaki hastaların tanımlayıcı özellikleri ile ön test ölçek puanları arasında anlamlı fark olmayıp grupların benzer olduğu görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of treatment adherence training to the patients with bipolar disorder on treatment adherence, social functioning and quality of life. The study consists of two stages in which qualitative and semi-experimental research designs are used. In the preliminary stage, descriptive qualitative research method has been used in order to determine the information needs in treatment process of bipolar patients. Data were collected from 11 patients registered to the Community Mental Health Center between Septemberth 15 and December 15th, 2018 by using in-depth interview method and analyzed using descriptive analysis method. Second stage has been carried out between January 15th – Septemberst 1, 2019 with 19 patients registered to Community Mental Health Center and 21 patients who were outpatients in Psychiatry Policlinic of a university hospital and met the inclusion criteria. Participant Information Form, Semi-Structured Interview Form, Medical Treatment Compliance Rate Scale, Social Functioning Scale and World Health Organization Quality of Life Scale Short Form were used in the study. The data were collected before and after treatment adherence training and in the third month. Treatment adherence training created in accordance with the data obtained from the in-depth interviews with patients was individually applied by the researcher to the intervention group (n=19) as totally five sessions one day per week. After the training, a training booklet was handed out to the patients in the intervention group and telephone counseling was given once a week for three months. Following the pre-test the control group (n=21) was not intervened, counseling was provided in accordance with their needs after the follow-up measurement was completed and the training booklet was handed out. Following the training, final tests and after three months following the training follow-up tests were applied to both two groups. For the study, approvals from both the Ethics Commission and the institution, as well as written consents from patients were obtained. There was no significant difference between the descriptive characteristics and pre-test scale scores of the patients in the intervention and control groups before treatment adherence training, but the groups were similar (p>0,05).