Nusayrilerle ilgili Fransızca kaynaklarda yer alan bilgilerle mülakat sonucu elde edilen verilerin mukayesesi: Hatay Nusayriliği örneği
Nusairi religion and its interaction with other religions
  1. Tez No: 652561
  2. Yazar: AYŞE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nusayriler hakkında, geçmişten günümüze kadar yapılan iddiaların, atıfların ve söylemlerin bugün ne kadar geçerli olduğunu tespit etmektir. Nusayrilerle ilgili yerli ve yabancı pek çok çalışma mevcuttur. Fakat bu çalışmaların belli bir kısmı yerinde gözlem ve saha çalışması yapılmaksızın masa başında üretilmektedir. Bu hâl, kapalı toplum yapısına sahip olan Nusayrilerin, temel inanç esasları ve dini uygulamaları hakkında eksik ve yanlış değerlendirmelerin ortaya çıkmasına yok açmaktadır. Bu sebeple, yerinde gözlem ve araştırma yapma suretiyle, bu tür yanlış ve eksik bilgileri belli ölçüde giderebilmektir. Bilhassa çalışmamızda, Nusayriler hakkında Fransızca kaynaklarda yer alan temel bilgiler ile mülakat verilerini karşılaştırıp bu hususta objektif ve sahih neticelere ulaşmak amaçlanmıştır. Tezimiz, giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, tezin önemi ve amacı, içeriği, yöntemi ve kullandığımız kaynaklar hakkında bilgi verilir. Bununla birlikte giriş bölümünde, Nusayrilerin etkilendiği farklı inanç ve kültürlerin izlerinden bahsedilerek ana bölümler için gerekli temel bilgi sağlanmıştır. Çalışmamızın ana bölümleri, Nusayrilerin kökeni, Kitab'ül-Mecmu adlı eseri, Nusayrilerin Türklere bakışı, Nusayrilerde tenasüh ve hulul gibi konulara yer verilmiştir. Bugün içinde yaşadığımız Türkiye sınırları içerisinde farklı din mensupları ve birbirinden farklı düşünen insanlar birlikte yaşamaktadır. Bu birlikteliği sürdürebilmek için bugün her zamankinden daha çok toplumumuzda birbirini tanıma ve ortak değerler etrafında uzlaşma ihtiyacı vardır. Zira farklılıkları öğrenmek, önyargıları bir tarafa bırakmayı sağlayacak ve bu sayede barış, hoşgörü ve saygı ortamı oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how much the claims, attributions and discourses proposed about Nusayris from past to present are valid today. There are lots of local and foreign studies about Nusayris. However, a certain part of these studies are desk-based, produced without direct observation and field work. This causes the emergence of incomplete and incorrect data about basic belief principles and practices of Nusayris that have a closed society structure. Direct observation and field work may eliminate this kind of incomplete and incorrect information. This study, particularly, aims to obtain correct and objective results by comparing the basic information about Nusayris available in French sources with the interview data. The thesis consists of an introduction, two main parts and a conclusion. The introduction part gives information about the purpose, content, methodology and importance of this thesis, together with the sources applied. To prepare a basis for the following parts, introduction provides basic information about the traces of different religions and cultures Nusayris influenced by, as well. The main parts include matters like: the roots of Nusayris, Kitab'ül-Mecmu, Nusayris' outlook on Turks, incarnation and reincarnation in Nusayri culture. Members of different religions with different ideologies live together within the borders of today's Turkey. Getting to know each other and finding a common ground is needed more than ever, to maintain this association. Forwhy learning the differences will eliminate prejudices; and provide peace, toleration and respect environment.