An exploration of the relationship between learner autonomy and language learning strategies among English for specific purposes (ESP) students
Özel amaçlı İngilizce öğrencilerinin öğrenen özerklikleri ve dil öğrenme stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 652604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı; İstanbul, Türkiye'deki bir vakıf (kâr amacı gütmeyen, özel) üniversitesindeki Sağlık İngilizcesi öğrencilerinin öğrenen özerkliği düzeylerini, dil öğrenme stratejileri kullanımlarını ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi dil yeterlilikleri bağlamında araştırmaktır. Çalışma, aynı zamanda, söz konusu öğrencilerin ve onların eğitmenlerinin özel amaçlı İngilizce dersine dair algılarını ortaya çıkarmaya çalışır. Çalışmanın amaçlarına ulaşabilmesi için; veri öğrenci otonomisi ve dil öğrenme stratejileri anketleri, düzey belirleme sınavı ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Bulgular, öğrencilerin orta derecede özerk olduğunu göstermiş ve en çok tercih edilen öğrenme stratejisi türleri sosyal ve üst bilişseldir. Öğrenen özerkliği ile öğrenme stratejilerinin kullanımı arasındaki ilişki değişkenlik gösterirken, yeterlilik düzeyi açısından anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir. Ayrıca, Sağlık İngilizcesi öğrenenleri ve eğitmenleri Mesleki İngilizce eğitimine yönelik genel anlamda olumlu bir yaklaşıma sahip görünse de materyaller ve yeterlilik düzeyi gibi bazı düşünceler dikkate alınmalıdır. Bu bulgulara bağlı olarak; çalışma, özellikle yükseköğretim düzeyindeki İngilizce sınıflarındaki öğrenciler için daha etkili ve verimli ESP dersleri tasarlamak ve uygulamak için, pedagojik sonuçlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate English for Medical Purposes (EMP) learners' autonomy level, use of language learning strategies and the relationship between these concepts regarding proficiency levels at of a foundation (non-profit, private) university in Istanbul. The study also attempted to highlight the perceptions of EMP learners and instructors towards ESP courses. The data were collected through autonomy, and learning strategies questionnaires, placement test and semi-structured interviews. The findings demonstrated that the students were moderately autonomous, and they used social and metacognitive learning strategies most frequently during their studies. In addition, the relationship between learner autonomy and use of learning strategies varied whereas no significant correlation was observed with regard to the proficiency level. Besides, EMP learners and their instructors seemed to possess a positive approach toward ESP instruction though there were some considerations including materials, and proficiency level. Depending on these findings, the study provided pedagogical implications and recommendations for designing and implementing more effective and productive ESP courses in English classrooms at tertiary level.