Babalık gazetesinde eğitim alanındaki gelişmeler (1923-1952)
Educational developments in Babalık newspaper (1923-1952)
  1. Tez No: 652635
  2. Yazar: HARUN BASTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Babalık gazetesi 1910-1952 yılları arasında Konya'da faaliyette bulunmuş en önemli yerel gazetelerden biridir. Cumhuriyetle birlikte birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli atılımlar gerçekleşmiş ve bu yenilikler basın tarafından yakından takip edilmiştir. Yapılan inkılaplarda halkı bilgilendirme açısından kendine düşen görevi en iyi şekilde uygu-layan Babalık gazetesi, halkını da yeniliklere karşı yönlendirmeyi başarmıştır. Harf inkılabına derhal ayak uyduran gazete Konya'ya da bu konuda örnek olmuş, okuma yazma konusunda gerçekleştirilen tüm faaliyetleri desteklemiştir. Cumhuriyetin ilk yılları Konya'da eğitim alanında yaşanan bu gibi gelişmeler Babalık gazetesine yansımış ve bu çalışmayla Cum-huriyet Dönemi Konya 'da eğitim alanında gelişmeler Babalık gazetesi 'ne yansıdığı şekliyle ele alınmıştır. Bu çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. 1923 ve 1952 yılları arasında Konya'da eğitim alanındaki gelişmeleri haber yapan Babalık gazetesi araştırmanın temel veri kaynağını oluşturmaktadır. Bu çalışmada Babalık gazetesi üzerinden Cumhuriyet'in kuruluşu 1923'ten çok partili hayata geçişle birlikte Babalık gazetesinin kapandığı yıl olan 1952'ye kadar Konya'da eğitim alanındaki gelişmeler incelenmiştir. Türkiye'deki eğitim-öğretim alanındaki gelişmelerin basın üzerinden okuyan ve araştıran çalışmaların eksikliği göz önüne alındığında bu çalışma bu alanda önemli bir adım görülmektedir. Babalık gazetesine yansıyan Konya'daki eğitim alanındaki gelişmelere baktığımızda eğitimle ilgili birçok haber, yazı, duyuru ve makaleler karşımıza çıkmaktadır. Eğitimin kendi içindeki alanlarına göre kategorize edilen bu yazılar Konya'daki eğitim alanındaki gelişmeleri sınıflandırarak kronolojik olarak sıralamamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Babalık newspaper is one of the most important local newspapers that operated in Konya between 1910-1952. With the establishment of republic, important advances have taken pla-ce in the field of education, as in many other fields, and these innovations have been closely followed by the press. Babalık newspaper, which performs its duty in the best way in terms of informing the public in the reforms, has also managed to direct its people about innova-tions. The newspaper, which immediately adapts to the letter revolution, has set an example for Konya in this regard, and has supported all activities in literacy. Such developments in the field of education in Konya in the first years of the Republic reflected in the Babalık newspaper, and with this study, developments in the field of Education in the republican period in Konya were discussed as reflected in the Babalık newspaper. In this study, scan-ning model was used. The Babalık newspaper, which report the developments in education in Konya between 1923 and 1952, constitutes the main data source of the research. In this study, the establishment of the Republic over the Babalık newspaper and the developments in the field of education in Konya until 1952, the year when the Babalık newspaper was clo-sed with the transition to multi-party life, was examined. In the view of the lack of studies that reads and search developments in the field of education via press in Turkey.This study is an important step in this field. When we look at the developments in the field of education in Konya, which reflected in the Babalık newspaper, we come across many news, articles, announcements and articles about education. These articles, which are categorized according to the areas of education, classify the developments in the field of education in Konya and enable us to list them chronologically.