Denizli ilinde yapılan dekoratif mekan cam aksesuarları
Decorative glass accessories made in Denizli
- Tez No: 652713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÖKLÜ KASAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada amaç Denizli ilinde yapılan dekoratif mekân cam aksesuarlarının gelişimini yapımı ile ilgili, temel teknikleri, araç- gereçleri dekoratif cam aksesuarların çeşitlerini incelemektir Denizli ilinde yapılan dekoratif mekân cam aksesuarlar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Denizli ilinde bulunan dekoratif mekân cam aksesuarlar ele alındığından ayrıca örneklem alınmamıştır. Araştırmada elde edilen veriler tablolarla yorumlanmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekanstan yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen aksesuarların biblo, şişe, mağnet, vazo, tabak, sürahi, ibrik, kaşıklık, şekerlik, mumluk, divit, tablo v.b gibi aksesuarların çeşitlendiği atölyelerde çoğunluk olarak şalümo takımı, küçük el aletleri ve didyma gözlük kullanıldığı, aksesuarlarda cam ve diğer süsleme gereçleri (ahşap, boya, mıknatıs, yapıştırıcı vb.) tercih edildiği, en çok şeffaf rengin kullanıldığı aksesuarlar oluşturulurken en çok açık alev tekniği kullanıldığı, oluşturulan aksesuarlarda genelde geometrik motif kullanıldığı tespit edilmiştir. Denizli ilinde cam sanatının belirli kişiler ve kuruluşlar tarafından desteklendiği ve bunun yeterli olmadığı araştırma sonucunda anlaşılmaktadır. Sonuç olarak bu güne kadar üzerinde durulmamış olan Denizli ilinde yapılan dekoratif mekân cam aksesuarlarının yeni araştırmacıların hizmetine sunulması kaybolmaya yüz tutmuş bu sanatın tekrar canlandırılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the types of decorative glass accessories that are related to the construction of decorative glassware accessories in Denizli province, basic techniques, tools and tools The decorative space made in the province of Denizli has created the universe of researching glass accessories. Since the decorative accessories in the province of Denizli were taken into consideration, no samples were taken. The data obtained in the study were interpreted with tables. In the analysis of the data, percentage and frequency were used. In the scope of the research, accessories such as trinket, bottle, magnet, vases, plate, carafe, pitchers, spoon, sugar bowl, candle holder, divitters, table and other accessories were made. In the workshops the majority of the accessories were used with Şalümo team, small hand tools and dyed glasses, (wood, paint, magnet, glue, etc.) are preferred, the most open flame technique is used while the most transparent accessories are used, and the geometric motif is generally used in the accessories produced. In the province of Denizli glass art is supported by certain persons and organizations and it is understood that this is not enough. As a result, the introduction of decorative glass accessories in the province of Denizli, which has not been emphasized until this day, is of importance for the revitalization of this art which has been lost to the service of new researchers