Denizli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda yapılan deri çantalar
Denizli Public Education Center and Evening School artleather handbags
- Tez No: 419387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Denizli İlinde yapılmakta olan deri çantanın yapım özellikleri ve kullanım alanlarını belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda yapılan kösele deri çanta çeşitleri, çanta çeşitlerinde kullanılan malzemeler ,uygulanılan teknikler, kullanılan motif ve desenlerin özellikleri, kullanım yerleri ve çanta yapan bireyler incelenmiştir. Bu çalışmada Denizli İlinde yapılan deri çantaların yapımında kullanılan araç, gereç, teknik, renk, desen, kompozisyon özellikleri incelenmiştir. Evreni oluşturan Denizli ilinde deri çantalarda kullanılan araç, gereç, yapım teknikleri, renk, desen özelliğine göre 46 adet örneklem seçilerek, bunların fotoğraflarıyla birlikte bilgi formları düzenlenmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin verileri toplamak amacıyla 19 adet çoktan seçmeli anket hazırlanmış, hazırlanan anket, örneklem olarak seçilen Denizli İli Halk Eğitimi Merkezinde deri çanta yapan 25 kişiye uygulanmıştır. Deri çantalara ilişkin hazırlanan anket yoluyla elde edilen verilerin frekans, yüzde dağılım tabloları çıkarılarak yorumlanmıştır. Örneklem olarak seçilen ürünlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Denizli ili Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulunda deri çanta ile uğraşan hanımların 32 yaş ve üzerinde olduğu, bireylerin evli, öğrenim durumlarının çoğunlukla lise mezunu olduğu görülmüştür. Deri çanta yapının halk eğitim kurslarında sanatın ayrı bir dalını oluşturduğundan ilgi çekici bulunması ve meslek edinme anlamında katkı sağladığından dolayı, bunların çoğunluğu orta yaş üzerindeki hanımlar ve 2-3 senedir bu kursu takip edip, tekniklerini öğrenerek gelire dönüştürdüğü ve evlerinde yapmaya devam edip pazarlayıp, çanta olarak sattıkları tespit edilmiştir. Derileri kendilerinin hazırlamadığı, sadece üzerine uygulanan tekniklerle kullanıldığı görülmektedir. Denizli halk eğitim çantaları en çok spor, fantezi ve evrak olarak kullanıldığı görülmektedir. Yapılmış deri çanta örnekleri model alınarak yapılan örneklerde kompozisyon olarak çoğunlukla kesme, yakma dikme, boyama, çeşitli materyallerle, geometrik, bitkisel, hayvansal, manzara nesnelerin karıştırarak kullanıldığı görülmektedir. Bu sonuçlara bağlı olarak deri çanta yapının geliştirilmesi ve farklı alanlarda kullanımına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research, leather bag's, which is made in Denizli, construction features and determine the areas.This research focus on types of leather bags and metarial, applied techniques,used motifs and features of pattern, place of use also examined bag maker. Leather bags made in Denizli were examined equipment, tools, techniques, colors, patterns, composition characteristics.We selected 40 samples of leather bag according to tools, materials, construction techniques, color, pattern feature in Denizli. Additionally, their data sheets are arranged with their photos. In order to collect data which is relating to the sub objectives of the study prepared 19 multiple-choice questionnaire. This questionnaire selected as a sample of Denizli public education and applied to 25 people who is made letaher bags. Data obtaines from frequency were reviewed percentage distribution tables. Then sampled products were evaluated. Denizli Public Education ladies who is dealing with leather bag are 32 years and over, married and housewife also, education was found to be mostly high school graduates Making leather bags is finding interesting because of creates a seperate branch of art at public training courses and obtain professional area for work. The research were determined the majority of women middle-aged ladies, 2-3 years to follow this course, learning the techniques that convert to income, continue to make their home markets and purchased their bags. Leathers are not prepared by them and they just applied techniques. Denizli public education mostly use sports, fantasy and the documents bags. Bag samples usually modeled as a composition of cut, burning, sewing, painting. Additionally, it observes as used geometric, floral, animal, landscape objects mixing. Based upon these results suggestions were made development of structure leather bag and for use in different areas.