An instructional design for new cognitive structure construction in native language on second language learning
Ana dilde yeni bilişsel yapı inşası için ikinci dil öğreniminde bir öğretim tasarımı
  1. Tez No: 652743
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ VİRLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, anadilde yeni bilişsel yapıların inşası yoluyla ikinci dil öğretimi tasarlamak ve bu tasarının öğrenicinin bilişsel yükü ve karmaşık yapıların öğrenilmesindeki başarısı üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma, İstanbul'daki bir devlet üniversitesinde 79 hazırlık öğrencisi ile yapılmış ve yarı deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veri toplama araçları olarak Paas (1992) tarafından geliştirilen öznel bir bilişsel yük ölçeği ve bir başarı testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasındaki öğrenci başarısını belirlemek için kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmış ve sonuçları deney grubu lehine önemli bir farklılık yaratmıştır. Tek yönlü ANOVA sonuçları, deney grubundaki öğrencilerin bilişsel yüklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğunu göstermiştir. Öğretimin etkinliği ise, Paas ve van Merrienboer (1994) tarafından geliştirilen verimlilik formülü kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmanın sonuçları, ana dilde yeni yapılar inşa ederek bilişsel yükü azaltacak şekilde tasarlandığında, bu öğretimin, öğrencilerin ikinci dilde karmaşık yapıları öğrenme başarısında bir artışa yol açtığı hipotezini doğrulamıştır. Sonuçlar, bu çalışmanın tedavisi olarak kullanılan öğretim tasarımının öğrencilerin öğrenmelerindeki akademik başarıları üzerinde etkili olduğuna dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to design a second language instruction through the construction of new cognitive structures in the mother tongue, and to determine its effect on the learner's cognitive load and achievement in learning complex structures. The study was undertaken in a public university in Istanbul with 79 prep school students and designed as a quasi-experimental study. A subjective cognitive load scale developed by Paas (1992), and an achievement test were utilized as the data collection tools. A covariance analysis (ANCOVA) was employed to determine student achievement between the experiment and control groups, the results of which produced a significant difference in favor of the experiment group. The results of the one-way ANOVA showed that there is a statistically significant decrease with regards to the cognitive load of the students in the experiment group. The efficiency of instruction was also measured utilizing efficiency formula developed by Paas and van Merrienboer (1994). The results corroborated the hypothesis that when designed in a way to construct new structures in the native language, thereby reducing the cognitive load, this instruction yields to an increase in the achievement of the students for the learning of complex structures in second language. The results call for more attention that the instructional design utilized as the treatment of this study is efficient on the academic achievement of the students in their learning.