İnvaziv ve noninvaziv mekanik ventilasyondaki prematürelerde ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of pain in premature patients with invasive and noninvasive mechanical ventilation
- Tez No: 567118
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnvaziv ve noninvaziv mekanik ventilasyondaki prematürelerde ağrıyı değerlendirmek amacıyla yürütülen bu çalışma tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Konya il merkezinde bulunan üç üniversite hastanesinin YYBÜ'de yatan, gestasyon yaşları ≥25 hafta ve ≤ 36 hafta olan prematüre bebekler oluşturdu. Araştırmanın örneklemi evreni bilinmeyen örneklem hesaplama formülü ile hesaplandı ve örrneklem sayısı 110 prematüre bebekten oluştu. Güç analizi yapılarak örneklem sayısının yeterli olduğu desteklendi. Araştırmanın verileri prematüre bebeklerin özelliklerini belirlemek amacıyla Prematüre Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Yenidoğan Ağrı ve Rahatsızlık Ölçeği (EDIN) ile Şubat 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın bağımlı değişkenini EDIN ölçeğinden alınan ağrı puanı, bağımsız değişkenini ise bebeğe ait tanımlayıcı bilgiler ile mekanik ventilatör desteğinin günü, mekanik ventilasyon modu, basıncı ve uygulama yolu, bebeğin beslenme şekli ve deri bütünlüğü oluşturdu. Veriler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson Spearman korelasyon analizi ve çoklu regresyon ile analiz edildi. Önemlilik düzeyi p.05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate pain in premature cases with invasive and noninvasive mechanical ventilation. The population of the study consisted of premature babies with gestational age ≥25 weeks and ≤36 weeks in the NICU of three university hospitals in Konya city center. The sample of the study was calculated with the formula of the unknown sample and the number of samples consisted of 110 premature babies. It was supported that the number of samples was sufficient by power analysis. The data of the study were collected between February 2018 and April 2019 with the EDIN (Échelle Douleur Inconfort Nouveau-Né, Neonatal Pain and Discomfort Scale) to determine the characteristics of premature babies. The dependent variable of the study consisted of pain score obtained from EDIN scale and the independent variable was the day of mechanical ventilator support with the descriptive information of the baby, mechanical ventilation mode, pressure and route of administration, infant feeding mode and skin integrity. Data were analyzed by number, percentage, mean and standard deviation, t-test in independent groups, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Pearson Spearman correlation analysis, and multiple regression. Significance level was accepted as p . 05).