Gender differences in managerial behavior and their leadership styles
Yönetim davranışında cinsiyet farklılıkları ve liderlik biçimleri
- Tez No: 652804
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARSAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı liderlik anlayışları ve yönetimsel davranışlardaki cinsiyet farklılıklarını incelemekti. Araştırmaya dayalı yeni bir konu üretmek amacıyla, kadınların yönetici pozisyonlarında başarılı olabilmeleri için sahip olmaları gereken yönetici özelliklerini araştırmak ve erkeklerin yönetici pozisyonlarını işgal ederken kadınların bu pozisyonlara ulaşmasındaki engellerin farkına varmak üzere kadın ile erkek yöneticilerin yönetim anlayışlarında (tarzlarında) farklılıklar olup olmadığına dair bazı spesifik objektifler belirlendi. Bununla beraber varsayımlar %5 önem derecesinde değerlendirilmiştir. Sayısal ve nicel metotlar uygulanarak yapılan çalışmada sayısal verilere ulaşmak amacıyla Gambiya'da anket rastgele bazı katılımcılara dağıtılırken, nicel verilere ulaşmak amacıyla da Türkiye ve Gambiya'daki yöneticilerle mülakatta bulunulmuştur. Çalışmada frekans analizi, tanımlayıcı analiz, normallik testi, çapraz tablo analizi ve koralasyon analizi gibi farklı teknikler kullanılmıştır. Birkaç araştırmacının, erkek yöneticilerin benimseyip uyguladığı yönetim tarzının temelde biyolojik farklılıklara ve çeşitli kişilik özelliklerine göre şekillendiğini belirttiği tespit edilmiştir. Bu araştırma kadınların daha dönüştürücü, demokratik/katılımcı, etkileşim odaklı yönetim tarzını benimserken erkeklerin daha otokratik, işlemsel, yönlendirici ve görev odaklı yönetim anlayışını benimsediğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda, daha çok kadınlar tarafından tercih edilen yönetim tarzının, esas itibariyle ödül sistemi, motivasyon, beklenti ve iş tutkusunu birleştirerek örgütsel verimliliğe katkı sağladığı tespit edilmiştir. Çalışanların (astların) söz sahibi olmaları/güçlendirilmeleri daha huzurlu olmalarını, kurumsal amaç ve hedeflere ulaşmada kendilerini sorumlu hissetmelerini sağlar. Anahtar kelime: Cinsiyet farklılıkları, Yönetsel davranış, liderlik stilleri. Kadın yöneticiler, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to scrutinize the gender differences in managerial behavior and their leadership styles. In order to generate new research-based subject, some specific objectives were raised such as to initiate a discussion on whether, there are differences between the leadership style of men and women executives, to investigate the leadership skills women must possess in order to be successful in their executive positions, and to be aware of the main reason why men holding leadership positions and women are encountering some barriers to the leadership and management positions. However, the hypotheses were subjected to 5% level of significance. The study employed qualitative and quantitative method of research where interview was conducted among managers in The Gambia and in Turkey as a form of qualitative method, while questionnaires were distributed to some participants in The Gambia using random sampling of quantitative to gather numerical information. Different estimation techniques were used ranging from frequency analysis, descriptive analysis, normality test, crosstabs analysis, and correlation analysis. It was found that several researchers theorized that, the leadership styles adopted by male leaders are significantly different, mainly due to biological differences and variations in personality traits. Meanwhile this study found that women tend to adopt a more transformational, democratic/participative, relationship-oriented leadership styles, whereas men were observed to adopt more autocratic, transactional, directive and task-oriented leadership style. Also, it was reported that the leadership style mostly adopted by women proves to be beneficial for organizational effectiveness, mainly integrating the system of reward, motivation, expectation and enthusiasm among others. Empowered subordinates feel more comfortable and responsible for meeting organizational goals and objectives. Keyword: Gender differences, Managerial behavior, Leadership styles. Women executives, Gender Inequality