Yüksek sıcaklık altında beslenen yumurtacı tavuklarda yem seçimine dayalı beslemenin etkileri
The Effects of choice feeding on layer maintaine under high temperature
- Tez No: 65282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada yüksek sıcaklık akında bulunan tavuklara, yem seçimine dayalı bir besleme ile enerji ve protein gereksinmelerinin tesbki ve yüksek sıcaklık nedeniyle olmsuz yönde etkilenebilecek yumurta veriminin ve kalitesinin yem seçimi esasına dayalı bir besleme yöntemi ile iyileştirilip iyileştirilemeceği incelenmiştir. Araştırmada hayvan materyali olarak 22 hafta yaşlı yumurtacı tavuklar kullanılmıştır. Deneme, tesadüf parseller deneme planına göre düzenlenmiş, her grupta 15 hayvan olmak üzere üç grupta 45 hayvan denemeye alınmıştır. Deneme de beş farklı karma yem kullanılmıştır. Bunlar kontrol yemi, yüksek ve düşük protein veya enerji içerikli karma yemler kullanılmıştır. Bu karma yemler araştırmanın amacına yönelik olarak hazırlanan yemleme programına göre hayvanlara verilmiştir Akı hafta devam eden denemede, yem tüketimi ve yumurta verimi ile kalitesi dikkate alınarak, her hafta tüm gruplara ak değerler ayrı ayrı tesbit edilmiştir Deneme sonunda yem tüketimi, yumurta verimi ve kalitesi bakımından gruplar arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmamıştır (P>0.05) Sonuç olarak yüksek sıcaklık altında yem seçimi ile beslenen gruplar ile tek yemle beslenen kontrol grubu arasında yem tüketimi, yumurta verimi ve kalitesi arasında önemli farklılıklar bulunmamıştır (P>0.05)
Özet (Çeviri)
30 7. SUMMARY The present study was conducted to determine protein and energy requirements of layers maintained at high environmental temperature by giving a choice between low and high energy or protein diets and also evaluate whether choice feeding had a potential to alleviate negative influence of high temperature on laying performance and egg quality. In the study, forty five layers were divided into three dietary groups The first group were fed with a standard layer diet, the second group were given a choice between low and high protein diets, the third group were received low and high energy diets as a choice under heat stress condition applied 8 hours a day. Layers performance were assessed by recording feed, protein and energy consumption, feed conversion efficiency, egg production and quality The results obtained in the experiment showed that there was no significant differences (P>0.05) of feed and protein consumption between control group and choice- feeding groups. There were significant differences (P0.05) of egg production and quality of experimental groups The results showed that layers could regulate their energy and protein intake when they received two diets one in low. the other is high in protein or energy