Türkiye voleybol 1. liginde oynayan kadın sporcuların karşılaştığı güçlükler
Turkey Women's volleyball play 1. challenges faced by the athletes in the league
- Tez No: 652930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel liglerde oynayan kadın sporcuların sorunlarının hangi boyutlarda yoğunlaştığını nitel veri analizi yöntemi ile tespit etmektir. Bu bağlamda“Profesyonel kadın voleybolcuların sorunları nelerdir?”sorusuna cevap aranmaktadır. oluşturmaktadır. Kadın sorunlarının tüm dünyada önemli boyutlara geldiği gözlemlenmektedir. Ülkemiz sınırlarında ise kadının yeri, rolü ve bu bağlamda yaşam mücadelesi, irdelenmeye ve gerek bireysel gerekse bazı sivil toplum kuruluşları tarafından ciddiyetle ele alınmaya başlandığı söylenebilir. Ancak bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu veriler ve diğer bilimsel çalışmalar ile başlatacağı tartışmalar kadın sorunları üzerine ortaya konulan mücadeleyi anlamlı kılacaktır. Bu düşünceden yola çıkarak profesyonel spor yaşamı içinde kadın voleybolcuların sorunlarını tespit etmek üzere gerçekleştirdiğimiz bu çalışma büyük çerçevede kadın sorunlarının anlaşılması ve bu sorunların ortadan kaldırılması adına yapılacak çalışmalar bakımından önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the extent of the problems of female athletes playing in professional leagues with the qualitative data analysis method. In this context, the answer to the question“What are the problems of professional female volleyball players?”form. It is observed that women's problems have reached important dimensions all over the world. In the borders of our country, it can be said that the place and role of women and the struggle for life in this context started to be examined and taken seriously by both individual and non-governmental organizations. However, the data put forward by scientific studies and the discussions it will initiate with other scientific studies will make the struggle on women's problems meaningful. Based on this idea, this study that we carried out to identify the problems of women volleyball players in their professional sports life, reveals its importance in terms of understanding the women's problems in a large frame and the efforts to eliminate these problems.