Hemşire-hemşire ve hekim-hemşire iş birliğinin iş doyumu ve hasta bakım kalitesine etkisinin belirlenmesi
Determi̇nation of the effect that nurse-nurse and physician-nurse collaboration on job satisfaction and patient care quality
- Tez No: 652934
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma hemşire-hemşire ve hekim-hemşire iş birliğinin iş doyumu ve hasta bakım kalitesine etkisini belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanının evrenini 2100 hemşire ve 1780 hekime sahip olan Ankara Şehir Hastanesi'nde çalışan hemşireler ve hekimler, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 401 hemşire ve 235 hekim oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından Ocak-Mart 2020 tarihleri arasında hemşireler ve hekimler için ayrı hazırlanmış Tanıtıcı Bilgiler Formu, Hemşire-Hemşire İş birliği Ölçeği ve Hekim-Hemşire İş Birliği Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için etik kurul onayı, kurum izinleri ve ölçek kullanım izinleri alındı. Verilerin analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics 24) adlı paket programında karşılaştırma analizleri, ilişki arayıcı analizler ve etki analizleri kulanılmıştır. Analizler sonucunda hemşirelerin bakım kalitesi puan ortalaması 7,21“±”1,92 (10 üzerinden), kapsamlı iş doyumu puan ortalaması 5,10“±”2,70 (10 üzerinden) ve hemşire-hemşire iş birliği puan ortalaması 2,79“±”0,21 olarak, hekimlerin bakım kalitesi puan ortalaması 7,12±1,97 (10 üzerinden), kapsamlı iş doyumu puan ortalaması 5,37±2,39 (10 üzerinden) ve hekim-hemşire iş birliği puan ortalaması 2,25±0,57 olarak saptanmıştır. Mesleklere göre hemşirelerin hekim-hemşire iş birliği puanlarının, hekimlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yapılan basit linear regresyon analizlerinde Hemşire-hemşire iş birliğine hemşirelerin algıladığı iş doyumunun ve hasta bakım kalitesinin önemli etkisi olduğu belirlenmiştir. Hekim-hemşire iş birliğinin hemşire iş doyumu üzerine istatistiksel olarak bir etkisi olmadığı görülmüştür. Hekim hemşire iş birliğinin hemşirelerin algıladığı bakım kalitesi üzerine istatistiksel olarak etkisi olmadığı görülmüştür. Ancak hemşire- hemşire işbirliğine hekim- hemşire işbirliği, hekimlerin algıladığı kalitenin; hekimlerin iş doyumunun etkisi olmadığı belirlenmiştir.Hekim hemşire işbirliğinin hemşirelerin algıladığı bakım kalitesi üzerine ve hemşirelerin iş doyumu üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi olmadığı belirlenmiştir.Bu sonuçlara göre hemşire-hemşire iş birliği hemşirelerin iş doyumunu artırdığından ve iş birliğinin hasta bakım kalitesine etkisi olduğundan kurumda iş birliğine önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as cross-sectional and descriptive in order to determinate the effect nurse-nurse and nurse-physician colloboration on job satisfaction and quality care. The population of the research consists of nurses and physicians working Ankara City Hospital, which has 2100 nurses and 1780 physicians and the sample of 401 nurses and 235 physicians who agreed to participate in the study. The data of the study was collected by the researcher between January-March 2020 using the Introductory Information Form which was prepared separetely for nurses and physicians as Nurse-Nurse Collaboration Scale and Physician-Nurse Colloboration Scale. The data analysis was based on comparison analyzes, relationship-seeking analyzes and impact analyzes in the SPSS (IBM SPSS Statistics 24) package program. As a result of the analyzes, the nurses' average point of care quality was 7.21“±”1.92 (out of 10), their comprehensive job satisfaction mean score was 5.10“±”2.70 (out of 10), and the nurse-nurse colloboration mean score was 2.79“±”0.21 over 4, physicians' average score of quality of care was 7.12 ± 1.97 (out of 10), comprehensive job satisfaction average score was 5.37 ± 2.39 (out of 10), and physician-nurse colloboration mean score was determined to be 2,25 ± 0.57 over 4. Accordindg to professions, it was determined physician-nurse colloboration scores of nurses' were higher than that of physicians. In simple linear regression analysis, it was determined that the job satisfaction perceived by nurses and the quality of patient care had a significant effect on nurse-nurse colloboration. It was also determined that physician-nurse collaboration had no statistical effect on nurse job satisfaction. It was discovered that physician-nurse colloboration did not have a statistical effect on the quality of care perceived by nurses. However, factors affecting the colloboration of nurses, namely physician-nurse colloboration, do not affect the quality of care and job satisfaction perceived by physicians.It was determined that physician-nurse colloboration did not have a statistically significant effect on the quality of care perceived by nurses and job satisfaction of nurses. According to these results, cooperation in the institution should be given importance as nurse-nurse colloboration increases the job satisfaction of nurses and the colloboration has an impact on the quality of patient care.