Ankara ili Polatlı ilçesi mevsimlik tarım işçilerinin çalışma koşullarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
Analysis of working conditions in terms of occupational health and safety for seasonal agriculture workers in Ankara-Polatli
  1. Tez No: 652950
  2. Yazar: TUĞBA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarımda çalışan nüfusun çalışma ortamlarında karşı karşıya kaldıkları hastalıklar ve kazalar dünya genelinde önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki 1,2 milyon iş kazası sonucu gerçekleşen ölümlerin yaklaşık yarısının tarımda meydana geldiği tahmin edilmektedir. Çalışmamızda amaç; mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını, barınma, eğitim, sağlık, demografik özellikleri hakkındaki bilgiler ışığında, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını nicel ve nitel verilere ulaşarak bütünsel bir perspektifle açıklamaktır. Araştırma alanımız Ankara-Polatlı ilçesinde 2019 Haziran-Temmuz aylarında Sarıoba, Yeniköseler ve Oğuzlar köylerinde 251 mevsimlik tarım işçisine ulaşarak 40 soru hazırlanarak; birinci bölümde sosyodemografik özelliklere yönelik sorular, ikinci bölümde ise çalışma koşullarına yönelik sorular sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
The diseases and accidents faced by the population working in agriculture in their working environments emerge as an important problem worldwide. It is estimated that about half of the deaths due to 1,2 million occupational accidents in the world occur in agriculture. Our research area, Ankara-Polatlı, reached 251 seasonal agricultural workers in the villages named Sarıoba, Yeniköseler and Oğuzlar in June-July 2019, and 40 questions were prepared; In the first part, questions about sociodemographic characteristics were asked, and in the second part, questions about working conditions were asked.