Televizyon dizilerinde yapay zekanın anlatımı: Person of Interest örneği
Expression of artificial intelligence in television series: Person of Interest example
- Tez No: 652951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Televizyonun icat edilmesiyle hikayenin görüntüye aktarım serüveni başlamış olmuştur. Televizyonun yakaladığı büyük başarı, içeriği ve etkileri üzerinden bakıldığında önemli bir noktada bulunur. Günümüz televizyon izleyicileri için vazgeçilmezlerden olan televizyon dramalarının ilk gösterimi 1928 yılında New York şehrinde yayınlanan“The Queen's Messenger”ile başlarken , bu drama yayını ile günümüz televizyon dramaları için de bir zemin yaratılmıştır. Tüm o geçen zamana karşı, günümüz televizyon dramaları artık farklı yaşam biçimlerinin, mevcut toplumsal olayların, geleceğe dair ön görülerin ve yaşama dair daha birçok konunun ele alındığı; bu konuların geniş kitlelere anlatıldığı temel yapı taşlarından biridir. Bu bağlamda bakıldığında, geleceğin kurmacasını, gelecekte insanlığın neler ile karşılaşabileceğimizi bizlere aktaran ilk mecralardan birisinin de yine televizyon dramaları olduğunu söylemek mümkündür. Milenyum çağının en ilgi çekici konularından biri olan yapay zekanın, bilim camiasında yarattığı heyecanlı arayış, televizyon yapımcılarının da ilgisini çekerek televizyon dramalarında yer bulmuştur. Yapay zeka yalnızca bireylerin hayatlarında köklü değişiklikler yapmakla kalmayıp, yaşam denilen komplike döngüyü kökten değişikliğe uğratarak insanlık tarihinde görülmemiş değişikliklere sebep olacak gibi görünmektedir. Bu çalışmada televizyon dizilerinde yapay zekanın temsili anlatımı üzerinden; yapay zekanın var olması durumunda ortaya çıkabilecek durumların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Bu bağlamda, çalışma örneklemi olarak Person of Interest dizisinin beşinci sezonu belirlenmiştir ve yapay zekaya ilişkin temel argümanlar dikkate alınarak analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the invention of television, the adventure of a story being transmitted to images has starts. Great success of television is at a great point when looked from its content and effects. Television dramas, which indispensable for the todays audience, broadcasted for first time at 1928 in New york City by the name“The Queen's Messenger”. This broadcast has provide basis of today's television dramas. With the all that time passed, today's television dramas which now covers different stories like; different life styles, current social events, predicts about future and many other stuff related to life, might become a milestone that being told to masses. In this context, we can say that, television might be the first channel we will be told about fiction of future and what we might encounter in the future. The exciting research in the scientific community about artificial intelligence, which is one of the most interesting topics of the millennium age, has attracted the attention of television producers and has found its place in television dramas. Artificial intelligence may not only make radical changes in the lives of individuals, but it seems like it might radically change the complicated cycle called life, causing unprecedented changes in human history. In television series, an evaluation of the situations that may arise in the presence of artificial intelligence is given through the representation of artificial intelligence. In this context, the fifth season of Person of Interest series was determined as the study field and it was analyzed by considering the basic arguments regarding artificial intelligence.