Tıp fakültesi öğrencilerinin yeme davranışlarının ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of eating behaviours and related factors of medical faculty students
- Tez No: 652954
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKVARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yeme bağımlılığıyla ilgili araştırmalar, işlenmiş gıda endüstrisinin gelişimi ve birlikte obezitenin yaygınlaşmasıyla son 20 yılda giderek artmıştır. Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. ve 6.sınıf öğrencilerinde yeme bağımlılığı, sorunlu yeme davranışı ve ilişkili faktörler ile tıp eğitiminin yeme tutum ve davranışlarındaki etkisi incelenmiştir. Çalışma kesitsel, tanımlayıcı bir araştırmadır. Sosyodemografik veri formu, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği 2.0 (YFAS 2.0), Yeme Davranışları Testi (EAT-26), Vücut Algısı Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16) ve sosyal çevrenin yeme davranışlarına etkisini incelemek için“Project EAT”çalışmasının soru formunun ilgili bölümü kullanılmıştır. Çalışmaya 1.sınıftan 185, 6.sınıftan 226 öğrenci katılmıştır. Birinci ve 6.sınıf öğrencilerinde yeme bağımlılığı oranı sırasıyla %6.5 ve %4 (p=0.251), sorunlu yeme davranışı sırasıyla %17.8 ve %11.9 (p=0.092) olarak bulunmuştur. Birinci sınıf öğrencilerinden aşırı kilolu-obez olanlarda yeme bağımlılığı oranı düşük-normal kilolu olanlara göre anlamlı olarak daha yüksektir (sırasıyla %17.1, %4; p=0.012).
Özet (Çeviri)
Research on food addiction has increased in the last 20 years with the development of the processed food industry and the spread of obesity. In our study, food addiction, disordered eating behaviour and related factors, and the effect of medical education on eating attitudes and behaviours were investigated in Marmara University Faculty of Medicine 1st and 6th grade students. The study is a cross-sectional, descriptive study. Sociodemographic data form, Yale Food Addiction Scale Version 2.0 (YFAS 2.0), Eating Attitudes Test (EAT-26), Body Image Scale, Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form (DERS-16) and the relevant part of the“Project EAT”study questionnaire was used to examine the effects of social environment on eating behaviours. 185 students from 1st grade and 226 students from 6th grade participated in the study. In first and 6th grade students, the rate of food addiction was %6.5 and %4 (p=0.251), disordered eating behaviour was %17.8 and %11.9 (p=0.092), respectively. First year students who were overweight-obese had significantly higher rate of food addiction than those with low-normal weight (%17.1, %4 respectively; p=0.012).