Spontan motor hareket değerlendirmesinde center of pressure hareket analizinin kullanılması: General movements karşılaştırmalı bir çalışma
Using of center of pressure movement analysis in evaluating spontaneus motor movement: A comparative study with general movements
  1. Tez No: 652962
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Serebral Palsi (SP), erken çocukluk döneminde başlayan ve yaşam boyu devam eden en yaygın ve en iyi bilinen nörogelişimsel bozukluklardan biridir. SP'nin erken tanılanması; müdahale yaklaşımlarının, beyin gelişimi ve nöroplastisitenin daha hızlı olduğu erken dönemlerde uygulanmasını mümkün kılar. Prechtl'ın General Movements Değerlendirmesi (GMA: General Movements Assessment), SP tanısını erken dönemde en iyi tahmin eden değerlendirmedir. Bu çalışma, Bebeklerde General Movements (GMs) değerlendirmesine yönelik yeni bir kantitatif yöntem sunmak amacıyla yürütüldü. Çalışmaya; Writhing Hareketler (WMs/0-6 hafta) döneminde olan 62 bebek, Fidgety Hareketler (FMs/9-20 hafta) döneminde olan 101 bebek dahil edildi. Spontan hareketleri değerlendirmek için kuvvet platformu üzerine sırt üstü yerleştirilen bebeklerin, üç dakikalık eş zamanlı video ve Center of Pressure (COP) hareket kaydı yapıldı. Video kayıtları Klasik/Gözlemsel GMA için, COP hareket verileri ise kütle merkezine ait kantitatif hareket parametrelerinin elde edilmesi için kullanıldı. Klasik GMA; Prechtl Yöntemi esas alınarak Global ve Detaylı GMA olmak üzere iki aşamada gerçekleştirildi. Sunulan kantitatif yöntem; Normal GMs ile Poor Repertoire GMs'i %77 genel doğrulukla, Absent Fidgety ile Normal Fidgety'i ise %83 genel doğrulukla sınıflandırdı. Ayrıca; General Movements Optimalite Skoru'nu yaklaşık 1,1 puanlık hata ile, Motor Optimalite Skoru'nu yaklaşık 1,8 puanlık hata ile tahminledi. Sonuç olarak; bu çalışmada sunulan kantitatif yöntemin, Klasik GMA'ya alternatif olmasa da deneyimli GMA gözlemcilerinin bulunmadığı yenidoğan ve pediatrik takip kliniklerinde kullanılabilme potansiyeline sahip olduğu ve bunun anormal GMs sergileyen bebeklerin erken dönemde belirlenmesi ve erken müdahaleye yönlendirilmesi açısından fayda sağlayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is one of the most common and best-known neurodevelopmental disorders that begin in early childhood and continue throughout life. Early diagnosis of CP makes it possible to perform intervention approaches in early periods during which brain development and neuroplasticity are faster. Prechtl's General Movements Assessment (GMA) is the assessment tool which can be accepted as best for predicting the diagnosis of CP in the early period. This study was conducted to present a new quantitative method for evaluating General Movements (GMs) in infants. Sixty-two infants who were in the period of writhing movements (WMS/0-6 weeks) and 101 infants who were in the period of Fidgety movements (FMs/9-20 weeks) were included in the study. To evaluate the spontaneous movements, video and Center of Pressure (COP) motion of the infants recorded simultaneously for 3 minutes while they were placed in supine position on the force platform during analyses. Video recordings and COP motion data were used to obtain Classic/Observational GMA and quantitative motion parameters of the center of mass, respectively. Classic GMA was performed in two stages based on Prechtl method: Global and Detailed GMA. The presented quantitative method classified Normal GMs with Poor Repertoire GMs with 77% overall accuracy while 83% overall accuracy was obtained in classifying Absent Fidgety with Normal Fidgety. The presented model also predicted the General Movements Optimality Score and Motor Optimality Score with an error of about 1.1 and 1.8 points, respectively. As a result, it was thought that the quantitative method presented in this study is not an alternative to classical GMA, however, it has potential to be used in neonatal and pediatric follow-up clinics where there are no experienced GMA observers, and this may be beneficial in terms of identifying babies with abnormal GMs in the early period and directing them to early intervention.