Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ile atık suların damıtılarak arıtılması
Distillation of waste water by concentrated solar energy
  1. Tez No: 652982
  2. Yazar: VEYSEL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Damıtma, çözeltideki farklı maddelerin farklı kaynama noktalarına sahip olması bakımından iyi bir ayrıştırma tekniğidir. Damıtmada buharlaşma için gereken enerjinin güneş enerjisinin yoğunlaştırılarak kullanılması ile elde edilmesi enerji gereksinim maliyetlerini azaltacaktır. Bu kapsamda parabolik oluk tipi güneş kolektörü ile bütünleşik damıtma sistemi doğal taşınımlı olarak oluşturularak, az kirli bir atık su olan deniz suyunun Trabzon koşullarında damıtılarak arıtılması deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde parabolik oluk tipi güneş kolektörü odağında 321 °C'ye erişildiği, kolektör çıkışında ise akışkanın ortalama 200 °C gibi sıcaklıklara eriştiği gözlemlenmiştir. Sisteme entegre bir buhar seperatörü ile güneş ışınımının yeterli olmadığı zamanlarda kolektörden gelebilecek sıvı-buhar karışımından buhar ayrıştırılarak sistemin sürekliliği sağlanmıştır. Bu sayede eşanjöre buhar fazında akışkan girişi garanti altına alınmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda sistem verimliliğinin farklı gün ve zaman dilimleri için %16,34 ile %21,72 arasında değiştiği, saatlik damıtılan su miktarlarının birbirine yakın değerler izlediği gözlemlenmiştir. En yüksek damıtma miktarı 900 ml/s olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Distillation is a good separation technique in that different substances in the solution have different boiling points. Obtaining the energy required for evaporation in distillation by using concentrated solar energy will reduce energy requirement costs. In this context, the distillation system, which is integrated with the parabolic trough type solar collector, was created as natural convection, and the distillation of sea water, which is a slightly polluted waste water, under Trabzon conditions was experimentally investigated. As a result, it was observed that 321 ° C was reached in the focus of the parabolic trough type solar collector, and the fluid reached an average of 200 ° C at the outlet of the collector. With an integrated steam separator into the system, the continuity of the system is ensured by separating the vapor from the liquid-vapor mixture that may come from the collector when solar radiation is not sufficient. In this way, fluid entry into the exchanger in the vapor phase is guaranteed. As a result of the findings, it was observed that the system efficiency varied between 16.34% and 21.72% for different days and time periods, and the hourly distilled water amounts were close to each other. The highest distillation amount was recorded as 900 ml/h.