Eş duble grafların Zagreb indeksleri üzerine bir çalışma
A study on Zagreb indexes of co-double graphs
- Tez No: 653005
- Danışmanlar: DOÇ. NİHAT AKGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Graf teori, matematiğin önemli bir alt bilim dalıdır. Günlük hayatımızda ve temel bilimlerde de önemli bir yeri olan graf teori, problemlerin çözümünde pratikliği sayesinde popülerliğini korumaktadır. Bu çalışmada özel graf çeşitlerinin duble graflarının eş duble grafları üzerinde durulmuş. Özel graf çeşitlerinin duble graflarının eş duble graflarının Zagreb indeksleri elde edilmiştir ve uygulamaları yapılmıştır. Tez, 5 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, graf tanımlanmış ve bazı özel graflara yer verilmiştir. Duble graf ve eş duble graf tanıtılmıştır. İkinci bölümde, Zagreb indeksler üzerine literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, bazı Zagreb indekslerin tanımlarına değinilmiştir. Zagreb indekslerinin uygulamalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, eş duble grafların Zagreb indeksleri hesaplanmıştır. Eş duble grafların Zagreb indeksleri üzerine uygulamalar yapılmıştır. Son olarak ise, elde edilen yeni gelişmeler doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Graf theory is an important subscient of mathematics. Graph theory, which also has an important place in our daily life and basic science, remains popular thanks to its practicality in solving problems. In this study, the essential focuses is on the co-double graphs of double graphs of special graphs varieties. The Zagreb indexes of co-double graphs of double graphs of special graph varieties are obtained applications are made. The thesis consists of 5 main chapters. In the first chapter, the graph is defined and some special graphs are included. Double graph and co-double graph are introduced In the second chapter, a literature review about the Zagreb indexes are made. In the third chapter, the definitions of some Zagreb indexes are referred. Application of Zagreb indexes are included. In the fourth chapter, the Zagreb indexes of the co-double graphs are calculated. Application of Zagreb indexes of co-double graphs are made. Finally, the results, which are obtained in the view of new developments, are stated.