Otel çalışanlarında kültür ve iş performansı ilişkisinin Hofstede modeliyle incelenmesi: Türkiye-Avusturya karşılaştırması
Analysis of the relationship between culture and job performance in hotel employees with Hofstede model: Turkey-Austria comparison
- Tez No: 653101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AYAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Örgüt kültürü, örgütsel yaşam içerisinde işgörenlerin tutum ve davranışlarına rehber olmaktadır. Örgütsel ortamda algılanan kültür, işgörenlerin iş performansını da etkileyebilmektedir. Örgütsel kültür boyutlarının farklı örneklemlerde iş performansı ile ilişkisi farklılaşabilir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, otel çalışanlarında kültür ve örgütsel performans ilişkisini Hofstede modeliyle incelemektir. Araştırmanın örneklemini, basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle alınan 554 otel çalışanı (277 Türkiye, 277 Avusturya) oluşturmaktadır. Araştırmada verilerinin toplanmasında İş Performansı Ölçeği ve Hofstede Kültür Boyutları Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler bilgisayar ortamına sayısal ifade olarak girilmiş ve bu veriler sosyal bilimler için istatistik paket programı (SPSS 25) kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Araştırmamızın bulgularına göre, güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, bireyselcilik-çoğulculuk, uzun dönem uyum sağlama boyutları her iki örneklem için iş performansı ile ilişki gösterirken, erillik-dişilik boyutu için yalnızca Avusturya örneklemi ilişki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational culture guides the attitudes and behaviors of employees in organizational life. Perceived culture in the organizational environment can also affect the job performance of employees. The relationship between organizational culture dimensions and job performance in different samples may differ. In this context, the aim of the study is to examine the relationship between culture and organizational performance in hotel employees with the Hofstede model. The sample of the study consisted of 554 hotel employees (277 Turkey, 277 Austria) who were taken by simple non-selective sampling method. The jop performance scale and Hofstede culture dimensions scale were used to gather the data in the research. Data obtained by data collection tools were entered into computer environment as numerical expression and statistical analyses were made using the statistical package program for Social Sciences (SPSS 25). According to the findings of our research, power distance, uncertainty avoidance, individualism-pluralism, long-term attunement dimensions are correlated with job performance for both samples, while only the Austrian sample shows relationship for masculinity-femininity dimension.