Nonspesifik boyun ağrılı hastalarda servikal bölgeye yapılan mobilizasyonun denge ve propriosepsiyona etkisi
The effects of mobilization applied to the cervical region on balance and proprioception in patients with nonspecific neck pain
- Tez No: 653114
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş: Boyun ağrısı gerek propriyosepsiyonda gerekse dengede bozulmalara neden olmaktadır. Mobilizasyon veya manipülasyon şeklinde uygulanan manuel terapi yöntemleri, ağrı ve kısıtlılığı gidermekte tedavide sıklıkla tercih edilmektedir. Mevcut çalışmanın amacı nonspesifik boyun ağrısı olan hastalarda servikal bölgeye uygulanan mobilizasyonun statik/dinamik denge ve servikal propriyosepsiyona etkisini belirlemektir. Bireyler ve Yöntem: 95 hasta basit rastgele yöntemle üç gruba ayrıldı. Her gruba 15 seans servikal bölgeye geleneksel fizyoterapi uygulanırken (Transkutanöz elektrik stimülasyonu ile birlikte sıcak paket ve ev programı), 2. Gruba ek olarak servikal bölgeye mobilizasyon ve 3. Gruba ise ek olarak plasebo mobilizasyon uygulandı. Mobilizasyon ve plasebo-mobilizasyon haftada iki gün olmak kaydı ile toplam 6 seans yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası, statik ve dinamik denge, servikal propriyosepsiyon, servikal mobilite, ağrı, özür durumu sırasıyla Kinestetik Beceri Eğitim Sistemi 3000 cihazı, eklem pozisyon hatası testi, Servikal Eklem Hareket Açıklığı Cihazı, Vizüel Analog Skala, Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Statik dengede tedavi sonrası sadece mobilizasyon grubunda anlamlı fark olmasına rağmen (p0,05). Dinamik dengede mobilizasyon ve geleneksel fizyoterapi gruplarında tedavi sonrası anlamlı farklılık olurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Neck pain causes disturbances in both proprioception and balance. Manual therapy methods applied in the form of mobilization or manipulation are often preferred in treatment to relieve pain and limitation. The aim of the present study is to determine the effect of mobilization applied to the cervical region on static / dynamic balance and cervical proprioception in patients with nonspecific neck pain. Individuals and Method: 95 patients were divided into three groups by simple random method. While traditional physiotherapy was applied to the cervical region for 15 sessions in all three groups (warm pack with transcutaneous electrical nerve stimulation and home program), in addition to this to the second group mobilization to the cervical region, and to third group placebo mobilization were applied. Mobilization and placebo-mobilization were performed twice a week for a total of 6 sessions. Before and after treatment, static and dynamic balance, cervical proprioception, cervical mobility, pain, and disability were evaluated respectively with Kinesthetic Skill Training System 3000 device, joint position error test, Cervical Joint Range of Motion Device, Visual Analogue Scale, Neck Disability Inquiry Questionnaire. Results: After treatment lthough there was a significant difference in the static balance only in the mobilization group (p0.05). After treatment, while there was a significant difference in the mobilization and traditional physiotherapy groups in dynamic balance (p0.05).