Otel çalışanlarının turist davranışları algısının iş tatminine etkisi
Impacts of hotel employee perceptions of tourist behaviors on job satisfaction
  1. Tez No: 653129
  2. Yazar: ONUR BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir hizmet sektörü olan turizm, insan etkileşiminin en yoğun yaşandığı alanlardan biridir. Turizmin, ekonomik faydaları da göz önüne alındığında, seyahatinden ve konaklamasından memnun bir turiste ulaşabilmek için, hizmet çalışanlarının doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve tatminlerinin sağlanması önemli bir konudur. Geçmiş çalışmalar, çalışanların etkilendiği bireysel ve örgütsel faktörlere odaklanırken, turist davranışları ve etkilerinin, çalışanların iş tatmini üzerinde yarattığı etki sınırlı sayıda çalışmaya konu olmuştur. Bu kapsamda, turistlerin olumsuz sosyo-kültürel davranışlarının, olumsuz çevresel davranışlarının, olumlu sosyal davranışlarının ve olumsuz cinsel davranışlarının, çalışanların meslek sevgileri, gelecek beklentileri ve sosyo-ekonomik koşullarına etkilerinin ortaya koyulması amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel bir araştırmadır ve veriler Muğla'nın Bodrum ve Marmaris ilçesinde faaliyet göstermekte olan otellerin çalışanlarından anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleri benimsenmiş, faktör analizleri (açımlayıcı ve doğrulayıcı) ve yol analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre turistlerin olumlu sosyal davranışlarının, çalışanların tüm iş tatmini unsurlarını olumlu yönde etkilediği, olumsuz cinsel davranışların ise çalışanların meslek sevgisi ve gelecek beklentisi üzerinde etki sahibi olduğu tespit edilmiştir. Olumsuz çevresel davranışlar, sosyo-ekonomik koşulları olumsuz yönde etkilerken, olumsuz sosyo-kültürel davranışların, meslek sevgisi ve gelecek beklentisi ile sosyo-ekonomik koşulları olumlu etkilediği belirlenmiştir. Çalışma, elde edilen sonuçların yorumlanması ve çeşitli öneriler sunularak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a service sector, tourism is one of the areas where human interaction is most intense. Because of tourism's known economic benefits, to reach tourists who are satisfied with their travels and accommodation, we need to clearly understand employees and make them satisfied. In the past, while a lot of studies focus on individual and organizational factors that affect employees' job satisfaction, a limited number of studies deal with that how to affect tourist behaviors to employees job satisfaction' factors. Therefore, this study conducted to detect the relationship between affect tourist's negative socio-cultural behaviors, negative environmental behaviors, positive social behaviors, and negative sexual behaviors and employees' love of the job, the expectation of the future, and socio-economic conditions. The study was quantitative research and data was collected by a questionnaire from hotel's employees of Bodrum and Marmaris district of Muğla. In the study, multivariate statistical analysis methods were adopted and factor analyses (descriptive and confirmatory) and path analysis were applied. According to the results obtained from the research, it was determined that the positive social behaviors of the tourists have a positive effect on all the job satisfaction factors of the employees, and the negative sexual behaviors have a negative effect on the love of the job and future expectations of the employees. While negative environmental behaviors affect socio-economic conditions negatively, it was determined that negative socio-cultural behaviors positively affect socio-economic conditions with the love of the job and future expectations. The study was completed by interpreting the results has obtained and introduce several suggestions.