Üniversite öğrencilerinin aşk stilleri ile evlilik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between the love styles and attitude of marriage of university students
- Tez No: 653163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada üniversite öğrencilerinin aşk stilleri ile evlilik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda İstanbul ilinde daha önce duygusal bir ilişi yaşamış olan üniversite öğrencisi 440 kişinin katılımı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Aşk Stilleri Ölçeği ve İnönü Evlilik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgulara göre üniversite öğrencilerinin tutkulu aşk, arkadaşça aşk, mantıklı aşk, sahiplenici aşk ve özgeci aşk stilleri ile evliliğe yönelik olumlu tutum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to investigate whether the love styles of university students associated with their marriage attitudes. In this context, a research was carried out with the participation of 440 university students, who had previously had an emotional relationship in Istanbul. Personal Information Form, Love Styles Scale and Inonu Marriage Attitude Scale were used to collect the data. In the study, data were analyzed by using Independent Sample T-Test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis. According to the findings, it has been determined that there is a statistically significant effect between passionate love, friendly love, reasonable love, possessive love and altruistic love styles of university students and positive attitude levels towards marriage.