Koroner bypass cerrahisinde görülen koroner arter spazmının etyolojisinde 'Endothelin-1'in rolü ve tedavisinde bazı vazodilatör ajanlarının etkilerinin invitro olarak gösterilmesi
- Tez No: 653185
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU, PROF. DR. AHMET YÜKSEL BOZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Koroner arter spazmı, aortokoroner cerrahisi sırasında görülür ve hipotansiyon, aritmi, sirkülatuar kollaps ve kardiyak arrest gibi ciddi ve önemli komplikasyonlara yol açabilir. Koroner arter spazmını meydana getiren nedenler tam olarak bilinmemektedir. Ancak, spazm yapan damar komponentleri arasında endotel önemli rol oynamaktadır. Endotel üzerinde özel medyatör salgılayan 2 hücre tipi vardır: Bunlar vazodilatör ve vazokonstriktör mediatörlerin salındığı trombositler ve endotel hücrelerdir. Endotelden salınan yeni olan bir peptid Endotelin 1'in koroner arter spazmı etyolojisinde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada; aortokoroner bppass yapılan hastalardan peroperatif olarak uygun şartlarda vena saphena magna ve arteria mammaria interna parçaları alındı. Elde edilen damarlarda in vitro olarak noradrenalin ve endotelin 1 ile vazokonstriksiyon oluşturuldu. Kontrakte damar segmentleri üzerinde nitroprussid, nitrogliserin, papaverin ve nifedipin gibi vazodilatör ajanlarla gevşemeler meydana getirildi. Sonuçlar incelenerek karşılaştırıldı. En etkili vazodilatör ajanların papaverin ve nifedipin olduğu saptandı. Ancak papaverin olumsuz etkileri nedeniyle sistemik olarak tedavide kullanılmamaktadır. Nifedipin, SL, IV, intrakoroner ve intra greft olarak uygulanmaktadır. Birçok yayında belirtildiği gibi aortokoroner bypass cerrahisinde oluşan koroner arter spazmı ve bunun yol açtığı hemodinamik kollaps tedavisinde NİFEDİPİN yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the effect of ET1 on spasms seen after coronary bypass and the effects of vasodilator agents in its treatment in vitro. Saphenous vein and IMA tissues were taken during CABG surgery. As in vitro spasm-inducing agents; Adrenaline, atropine and ET1 were used, and papaverine and nifedipine were used as vasodilators. It was determined that ET1 caused strong spasm on the IMA and reached its maximum level in a short time. The most effective vasodilator agent in IMA, where spasm developed with ET1, was found to be nifedipine.