Ambliyopi için risk faktörleri
Risk factors for amblyopia
  1. Tez No: 632386
  2. Yazar: NUMAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİLAY CANTÜRK UĞURBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Unilateral ambliyopi ve bilateral ambliyopi için risk faktörlerini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Zonguldak ili Kozlu ilçesinde Ekim 2019'da toplam 1126 okul öncesi çocuk ve ilkokul 1.sınıf öğrencisine pediyatrik otorefraktometre ile göz taraması yapıldı. Yaşa göre değişen kırma kusurları için eşik değerleri üzerinde bulunan veya hasta uyumu sebebiyle ölçüm yapılamayan 125 çocuk göz muayenesi için tarafımıza sevk edildi. Sevk edilen çocuklar kapsamlı göz muayenesinden geçirildi. Ambliyopi risk faktörleri lojistik regresyon modeli ile analiz edildi. Bulgular: Muayene edilen 106 çocuktan 99'u analiz edildi. 30 çocuğa ambliyopi tanısı konuldu (Unilateral ambliyopi n=20, bilateral ambliyopi n=10). Ambliyopi prevalansı %3,1 olarak bulundu. Regresyon analizinde
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate risk factors for unilateral amblyopia and bilateral amblyopia. Materials and Methods: In October 2019, a total of 1126 pre-school children and 1st grade elementary school students were scanned with a pediatric autorefractometer in Zonguldak Province, Turkey. 125 children whose refractive errors either above the predetermined levels or unable to be measured were sent for a comprehensive eye examination. The referred children underwent comprehensive eye examination. Those detected with amblyopia risk factors were analyzed using the multivariate logistic regression model. Results: Of the 125 referred children 106 were examined comprehensively. Of those 99 were analyzed. A total of 30 amblyopic children were identified (Unilateral amblyopia n=20, bilateral amblyopia n=10). The prevalence of amblyopia was found to be 3.1%. In regression analysis,